Fabryka zasilana energią pochodzącą z kotła na odpady

W Namysłowie, na terenie fabryki okien firmy Velux, uruchomiono właśnie nowy kocioł, który wykorzystuje odpady produkcyjne. Instalacja kosztowała siedem milionów złotych i pozwoli zmniejszyć ilość spalanego przez Veluxa gazu aż do 80%. Moc zamontowanego kotła mogłaby bez problemu zaspokoić potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców Namysłowa.

Inwestycja objęła nowoczesny system magazynowania odpadów drewnianych (wiórów i zrębków z produkcji) oraz spalarnię. Odpady składowane są w silosie o wielkości 250m3. Spalający je kocioł na biomasę ma moc wynoszącą aż 2,6 MW. Dodatkowo Velux wybudował w ramach tej inwestycji niewielki kocioł gazowy, który zapewnić powinien ciągłość dostaw energii w momencie, gdy w systemie zabraknie paliwa – biomasy. Dodatkowo inwestycja objęła również modernizację zakładowej sieci ciepłowniczej.

„Rocznie w fabryce Velux w Namysłowie jest do zagospodarowania 3 600 ton wiórów i zrębów drewnianych. Postanowiliśmy je wykorzystać do wytworzenia energii na potrzeby procesów produkcyjnych i ogrzewania hal. Dzięki inwestycji w nowoczesną instalację zakład wykorzysta 99% drewna, praktycznie z minimalnymi stratami” – opowiada o inwestycji Krystian Żurek, dyrektor fabryki okien i kołnierzy Velux.

Szacunek zysków w fabryce jest imponujący. Nowy kocioł pozwoli zaoszczędzić aż 870 tysięcy metrów sześciennych gazu, co oznacza, że nakłady na budowę nowego systemu zwrócą się w ciągu 5 lat. Natomiast zakładany czas użytkowania inwestycji wynosi 20 lat.

Instalacja rocznie produkować ma niemalże 10 tysięcy megawatogodzin energii cieplnej – taka ilość wystarczyłaby na zaspokojenie potrzeb całego 17-tysięcznego Namysłowa. W fabryce zatrudniającej około 900 osób wykorzystana zostanie ona na potrzeby procesów technologicznych oraz do ogrzewania magazynów i hal produkcyjnych.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.