Fabryki LEGO w pełni zasilane energią ze źródeł odnawialnych

Fabryki grupy LEGO są w 100% zasilane z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, głównie z farmy wiatrowej na morzu. Cel przejścia w pełni na OZE udało się zrealizować firmie trzy lata przed planowanym terminem.

Realizacja tego celu możliwa była, dzięki sfinalizowaniu dużego morskiego projektu wiatrowego, którego operatorem jest DONG Energy. Firma ta, wspólnie ze spółką KIRKBI – właścicielem grupy LEGO – świętowała w zeszłym tygodniu uruchomienie nowego, 258 MW projektu na Morzu Irlandzkim. To dzięki oddaniu tej inwestycji możliwa była tak szybka realizacja celów LEGO.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Farma off-shore Burbo Bank Extension jest niezwykle ważna dla rozwoju sektora także z innych celów. Jak komentował dostawca turbin do projektu, firma MHI Vestas, to pierwsza morska instalacja, w której zastosowano nowe turbiny o mocy 8 MW.

Publiczne zainteresowanie projektem było bardzo duże, ponieważ to pierwsza farma gdzie zainstalowano nowe 8 MW turbiny na morzu. Bardzo cieszymy się, że Burbo Bank Extension został w pełni uruchomiony i dostarcza czystą energię do Wielkiej Brytanii – skomentował dyrektor projektu Claus Bøjle Møller z DONG Energy.

Jednym z inwestorów w omawianą farmę była Grupa LEGO – Staramy się pozostawić po sobie pozytywny wpływ na świat i bardzo ciesze się, że udało się uruchomić farmą wiatrową Burbo Bank Extension – powiedział Bali Padda, CEO grupy LEGO. To dzięki inwestycjom w tego rodzaju projekty (LEGO zainwestowało w dwie farmy wiatrowe, oprócz 25% udziałów w Burbo Bank firma posiada 31% udziałów w Borkum Riggrund w Niemczech) udało się dostarczyć zieloną energię do fabryk klocków LEGO. Obecnie posiadane przez firmę moce przewyższają łączne zużycie prądu przez wszystkie fabryki, biura i sklepy LEGO na całym świecie.

Firma postanowiła uczcić ten sukces budując największy model turbiny wiatrowej wykonany z klocków lego. Zbudowany z klocków wiatrak ma 7,5 metra wysokości i ma być hołdem oddanym 200 metrowym, rekordowym wiatrakom Burbo Bank.

Model wiatraka zbudowany został z około 146 tysięcy klocków. Zainstalowany został w Legolandzie w Windsor Resort w Wielkiej Brytanii. Już latem tego roku zostanie on zaprezentowany odwiedzającym.

CEO firmy ma nadzieję, że wiatrak z klocków LEGO będzie promował OZE na świecie – Razem z naszymi partnerami mamy zamiar dalej inwestować w energię odnawialną aby pozostawić po sobie lepszą przyszłość – skomentował Padda.

Źródło: LEGO Group