Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Farma fotowoltaiczna: na co zwrócić uwagę podczas inwestycji?

Farma fotowoltaiczna: na co zwrócić uwagę podczas inwestycji?

Inwestycja w farmy fotowoltaiczne w Polsce staje się coraz popularniejsza. Największą z nich o mocy 4 MW  Energa otworzyła pod Toruniem w 2015 roku. Według szacunków jest ona w stanie wyprodukować 3,5 GWh energii elektrycznej. Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną?

Podstawa to znalezienie odpowiedniego miejsca, dzięki któremu farma PV będzie efektywna i wygeneruje odpowiednia ilość prądu. Ważne, aby przestrzeń nie była zacieniona i okazała się wystarczająco duża. Dla przykładu pod 1 MW energii potrzebne są 2 hektary działki.

Reklama

Po wybraniu miejsca konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego i opracowanie odpowiedniego projektu koncepcyjnego. Do jego przygotowania niezbędne jest wcześniejsze wybranie wszystkich modułów instalacji fotowoltaicznej: od inwertera, po ogniwa krzemowe. Ich specyfikację oraz wizualizację rozmieszczenia farmy na przestrzeni należy dołączyć do dokumentów dla zakładu energetycznego. Na ich podstawie zostaną wydane warunki przyłączenia oraz późniejszej sprzedaży energii. W projekcie powinien znaleźć się również pełen opis inwestycji i jej kosztorys.

Jak mówi Henryk Biały z firmy Corab: „Sercem szkieletu farmy jest konstrukcja, na której wszystko mocujemy. Zwróćmy uwagę, żeby była certyfikowana, żeby była wykonana z materiału, który daje długą gwarancję i żywotność tej konstrukcji.” Konstrukcja tego typu powinna funkcjonować przez 25 lat. Ogromne znaczenie ma również dobór dostawcy ogniw fotowoltaicznych, którzy zapewnią dobrą ich jakość, odpowiednią dokumentację i gwarancję uzysku.

Po ustaleniu warunków przyłączenia i uzyskaniu koncesji z Urzędu Regulacji Energetyki, można rozpocząć budowę farmy. Wniosek o koncesję powinien zawierać m.in. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz specyfikację urządzeń.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.