Fascynujący rekord sprawności kolektora słonecznego

Fascynujący rekord sprawności kolektora słonecznego

Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego ustanowili światowy rekord wydajności konwersji energii słonecznej w parę wodną przy użyciu metody lustrzanego reflektora skupiającego światło, dzięki czemu możliwa jest zamiana wody w parę i napędzanie turbin. Wynik jaki osiągnięto to aż 97%. Zespół naukowców z Australii zbudował całkowicie nowy absorber w formie wielkiego reflektora o nazwie Big Dish, który przekształca energię słoneczną w parę z niespotykaną dotąd wydajnością.

Lustrzany talerz koncentruje promienie słoneczne na absorberze, na którym znajduje się woda, która, podgrzana skupioną wiązką światła, zamienia się w parę wodną. I właśnie para wodna napędza turbiny elektrowni, generując prąd. Reflektor ma powierzchnię 500 m kw. i jest jednym z największych na świecie. Wytwarza temperaturę 500 stopni Celsjusza. Australijscy naukowcy poinformowali również, że straty ciepła do otoczenia udało im się zmniejszyć niemal o połowę. Ciekawostką jest fakt, że montaż urządzenia przeprowadzono nocą podczas pełni księżyca, ze względu na koncentrację promieniowania słonecznego w urządzeniu, które podczas dnia jest zbyt silne.

Technologia rodem z antypodów umożliwia wyprodukowanie 1 kilowatogodziny energii w cenie 12 centów. W planach jest budowa całej sieci kolektorów słonecznych, które będą rozmieszczone w najbardziej nasłonecznionych miejscach w całej Australii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.