Całoroczna sauna wykorzystująca promienie słońca

W szwedzkim Karlshamn powstał minimalistyczny, całoroczny dom kąpielowy połączony z sauną. Instalacja ta pozwala zażywać kąpieli przez cały rok, dzięki odpowiedniemu projektowi, który w optymalny sposób wykorzystuje padające promienie słoneczne do ogrzewania budynku, a jednocześnie izoluje użytkowników od zimna.

Zaprojektowany przez biuro White Arkitekter drewniany dom kąpielowy jest projektem, który ma w maksymalny sposób dopasować się do otoczenia. Drewniana bryła będzie starzeć się i naturalnie wkomponowywać w otaczający ją krajobraz. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu w terenie padające nań promienie słońca ogrzewają odwiedzających, a budynek jednocześnie chroni ich przed zimnym wiatrem. Dzięki temu budynek ten funkcjonować może przez cały rok przy minimalnych nakładach na ogrzewanie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Budynek ufundowany został przez lokalną organizację Kallbadhusets Vänner, we współpracy z władzami miejskimi i sponsorami. Projekt ten ma za zadanie umożliwić korzystanie z Kallbadhus przez cały rok i zażywanie kąpieli w Bałtyku przez cały rok. Jednocześnie drewniana konstrukcja budynku ma nie utrudniać cieszenie się pięknymi widokami w okolicy.

Cała konstrukcja budynku oparta jest na belkach z laminowanego drewna, na którym opiera się również drewniana bryła domu. Z brzegiem łączy go niewielki mostek. W budynku znajduje się niewielki wspólny pokój, z którego wyjść można na taras lub do jednej z dwóch saun – męskiej i damskiej. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu budynku względem padającego słońca sauny otrzymują najwięcej ciepła, co istotnie zmniejsza koszty ogrzewania tych pomieszczeń.

Ściany budynku zabezpieczone są naturalnym i ekologicznym z szarym pigmentem, dzięki czemu budynek jest bezpieczny dla otaczającego środowiska i z wiekiem będzie nabierał coraz piękniejszego i naturalniejszego wybarwienia.