Finlandia: nadmiar ciepła od Lidla trafi do sieci ciepłowniczej Fortum

Fortum podpisało umowę zakupu nadmiaru ciepła z centrum dystrybucyjnego Järvenpää, które należy do Lidla. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zaspokoić część zapotrzebowania na energię cieplną regionu Järvenpää i Tuusula.

Centrum dystrybucji Lidl w Järvenpää będzie wytwarzać około 700 MWh ciepła rocznie dla sieci ciepłowniczej Fortum w regionie Järvenpää. Ilość ta odpowiada rocznym potrzebom grzewczym ponad 40 domów jednorodzinnych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zmiana klimatu jest jednym z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi stanął człowiek. Aby sprostać temu wyzwaniu, dążymy do osiągnięcia celu, jakim jest pełne przejście do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji ciepła w latach 2020. W przejściu na zrównoważony, wydajny i inteligentny system energetyczny inwestujemy w szczególności w metody produkcji, które nie są oparte na spalaniu, takie jak wykorzystanie nadwyżek ciepła i ciepła geotermalnego “, mówi Ilkka Toijala z Fortum, dyrektor ds. ogrzewania i chłodzenia w Finlandii.

Fortum już teraz skutecznie wykorzystuje nadmiar ciepła generowanego przez różne źródła. Firma ma kilku głównych klientów, którzy dostarczają swoją nadwyżkę do otwartej sieci ciepłowniczej. Natomiast gospodarstwa domowe przyłączone do tych sieci ciepłowniczych są ogrzewane nadmiarem ciepła wytwarzanego m.in.: przez centra danych, budynki, obiekty przemysłowe, oczyszczalnie ścieków i centra logistyczne.

Umowa z Lidlem jest pierwszą podpisaną na bazie cen zamówień publicznych na nadwyżkę ciepła. “W lecie dostajemy dużo energii z naszej własnej elektrowni słonecznej, ale służy ona również do chłodzenia chłodni w centrum dystrybucji. Możemy przekazać ciepło kondensatu wytworzone w połączeniu z chłodzeniem do sieci ciepłowniczej, z której każdy może korzystać. Nic się nie marnuje. Wykorzystywanie i recykling nadwyżek ciepła jest jednym z naszych ambitnych celów energetycznych“, mówi Virpi Kaikkonen, dyrektor ds. nieruchomości i rozwoju Lidl w Finlandii.