Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Firma z Krakowa zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Czechach

Firma z Krakowa zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Czechach

Firma z Krakowa zaczyna sprzedaż fotowoltaiki w Czechach

Columbus Energy rozpoczyna sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Republice Czeskiej. Oferta firmy z Krakowa ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie czeskiego rynku. 

Reklama

Polska firma sprzedaje PV w Czechach

Columbus chce sprostać problemom naszych sąsiadów, którymi mają być słaba dostępność produktów i długi czas realizacji usług. W tym celu utworzona została spółka-córka – Columbus Energy a.s.

Najważniejszym wyróżnikiem oferty Columbus na czeskim rynku PV ma być szybki montaż instalacji.

To jeden najistotniejszych elementów naszej przewagi konkurencyjnej. Popyt na montaż instalacji w Czechach jest obecnie tak duży, że większość firm działających na rynku wyznacza bardzo odległe terminy realizacji. Niektóre z nich wręcz wstrzymały przyjmowanie nowych klientów do końca 2023 roku – twierdzi Petr Vaverka, Członek Zarządu czeskiej spółki Columbus Energy a.s.

W Czechach dostępne są znane z Polski oferty Columbusa – SMART i PRO. Polski dostawca usług OZE oferuje m.in. panele fotowoltaiczne Sunport, oparte na technologii MWT, z inwerterami marki Solis.

Wraz ze stopniowo malejącą rolą węgla i większą ilością OZE (obecnie ok 17,6%) w miksie energetycznym Czech, rośnie także zapotrzebowanie na magazyny energii. Columbus ma je w ofercie także dla czeskich klientów.

Wspólne problemy Czechów i Polaków

Rosnące ceny prądu i niepewność dostaw gazu nie ominęły także Czechów. Rząd w Pradze wspiera transformację energetyczną zapewniając dotacje do zakupu OZE, przez co w pierwszym półroczu 2022 roku w kraju zainstalowano więcej instalacji fotowoltaicznych niż w całym ubiegłym roku.

W stabilizacji sieci przy rosnącej liczbie mikroinstalacji PV ważną rolę odgrywają magazyny energii. Columbus oferuje czeskim klientom magazyn w zestawie z fotowoltaiką i inwerterem hybrydowym. Do takiego zestawu czeski rząd dopłaca równowartość nawet ok. 40 tys. zł. 

W kolejnych krokach firma z Krakowa chce oferować kolejne produkty OZE – pompy ciepła oraz ładowarki do samochodów elektrycznych.

– (…) Chcemy zapewnić sobie wysokie miejsce w rankingu firm fotowoltaicznych w Czechach. Naszą ambicją jest montaż 500 do 1000 instalacji fotowoltaicznych miesięcznie. A w  ciągu dwóch lat chcielibyśmy zostać numerem jeden na rynku – mówi Michał Gondek, wiceprezes Columbusa. 

Na koniec 2021 roku w Czechach działało 41 634 elektrowni fotowoltaicznych, z czego większość stanowiły duże instalacje. Teraz mogą przydać się szczególnie pomocne w obniżaniu cen energii elektrycznej, ponieważ podwyżki kosztów utrzymania uderzyły w Czechów szczególnie mocno.

Kryzys za kryzysem

Ceny energii były jednym z motorów czeskiej inflacji, która w lipcu osiągnęła najwyższy od trzech dekad poziom 17,5% rok do roku. 17 sierpnia w związku z kryzysem energetycznym rząd w Pradze ogłosił program dopłat państwowych, który ma utrzymać wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego (w tym rachunki za prąd) na poziomie max. 30% dochodów.

Kwotę, którą państwo zainwestuje w program, ma uzupełnić dotowana taryfa energetyczna w sezonie grzewczym 2022-2023. Jej wartość sięgnie nawet 66 miliardów koron, czyli prawie 13 mld zł. Rząd zrezygnuje również z opłat za subsydiowanie energii odnawialnej.

Ludzie będą płacić maksymalnie 30% swoich dochodów na wydatki związane z mieszkaniem, w tym opłaty za wodę i energię. Rząd jest gotów pokryć wszystkie koszty mieszkaniowe powyżej 30% dochodu powiedział premier Czech premier Petr Fiala na konferencji prasowej, która odbyłą się 17 sierpnia.

Republika Czeska boryka się też z innym, dużym problemem – niepokojąco niskim poziomem czystej wody. Ten problem występuje w prawie połowie krajów unijnych, gdzie poziom czystej wody wynosi poniżej 3 tys. m³ na osobę rocznie. Odnawialne zasoby wody na mieszkańca w Polsce spadły z 1,8 m³ rocznie w 1972 roku do 1,6 m³ rocznie w 2017 roku. Na terenie Unii Europejskiej gorzej pod tym względem jest tylko w Czechach, na Cyprze i na Malcie.

Pomimo złej sytuacji, polskie firmy wodociągowe marnują nawet ⅓ produkowanej wody.

źródło: tpa-group.com, reuters.com, Columbus, zdj. główne: mat. prasowe Columbus, 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.