Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy na świecie pociąg zasilany wodorem w Czechach! U nas już za dwa lata?

pociąg zasilany wodorem

Pierwszy na świecie pociąg zasilany wodorem w Czechach! U nas już za dwa lata?

Po raz pierwszy w Czechach Alstom prezentuje pierwszy na świecie pasażerski pociąg zasilany wodorem – Coradia iLint. To doskonały zamiennik starzejących się pociągów z silnikiem Diesla. W Polsce pociągi zasilane wodorem mogą pojawić się już za dwa lata.

BANER MOBILEB1
Reklama

Pociąg zasilany wodorem w Czechach

Coradia iLint rozpoczął podróż po Czechach 17 maja z dworca w Pradze. Pociąg zasilany wodorem przejedzie m.in. przez Ostrawę, Bratysławę i Hradec Králové. Zakończy swoją trasę w Uście nad Łabą 25 maja. Pełen rozkład dostępny jest pod tym linkiem.

Ten bezemisyjny i cichy pociąg wytwarza energię elektryczną i jest zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ta nowoczesna technologia zrównoważonego transportu publicznego na miarę XXI wieku już za dwa lata może zagościć także w naszym kraju.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Pociągi wodorowe w Polsce

17 maja Orlen podpisał porozumienie z Alsom przy dostawach bezemisyjnych, ekologicznych pociągów i paliwa wodorowego dla publicznego transportu kolejowego. Orlen zapowiada, że pierwsze pojazdy wodorowe mają szansę wyjechać na linie regionalne w ciągu dwóch lat.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, firma Alstom będzie współpracowała z PKN ORLEN przy udziale w postępowaniach organizowanych przez operatorów publicznego transportu kolejowego. Alstom będzie odpowiedzialny za dostawy bezemisyjnych pociągów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Z kolei PKN ORLEN będzie odpowiadał za dystrybucję, magazynowanie oraz dostawy paliwa wodorowego dla tych pociągów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Konsekwentnie rozwijamy alternatywne źródła energii, w tym wodór. To paliwo przyszłości, które długofalowo będzie napędzało transformację energetyczną. Mamy w tym obszarze duże kompetencje, poparte doświadczeniem. Nawiązanie współpracy z firmą Alstom umożliwi nam wdrażanie pilotażowych projektów wodorowych w publicznym transporcie kolejowym i przełoży się na wzmocnienie naszej pozycji w Polsce i całym regionie Europy Środowejpowiedział Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych.

– Jednym z kluczowych elementów strategii Alstom jest pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Technologii wodorowej w transporcie kolejowym używamy już od lat i jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która uruchomiła komercyjny przewóz pasażerów pociągami wodorowymi, które są całkowicie bezemisyjne i co ważne – częściowo produkowane w Polsce. 

Jako pierwsi wprowadziliśmy do Polski pociągi dużych prędkości – 20 składów Pendolino. Liczę, że Alstom również jako pierwszy wprowadzi do Polski pociągi wodorowe. Podpisanie dzisiejszej umowy z PKN Orlen to kolejny krok w kierunku transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych światowych technologii komentował Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Wodór zyskuje na popularności. W Krakowie powstanie niedługo pierwsza w Polsce stacja ładowania wodorem:

źródło: alstom.com, zdj. główne – Youtube

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.