Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pożar fotowoltaiki – metoda na zabezpieczenie się przed awarią

Pożar fotowoltaiki - metoda na zabezpieczenie się przed awarią

Pożar fotowoltaiki – metoda na zabezpieczenie się przed awarią

Pożar fotowoltaiki przy właściwie wykonanym projekcie oraz prawidłowej instalacji zdarza się bardzo rzadko. Panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne, jednak jak każdy system produkujący prąd, mogą ulec zapaleniu. Jak uchronić się przed tym ryzykiem?

BANER MOBILEB1
Reklama

Pożar fotowoltaiki – jest się czego bać?

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej podaje, że w roku 2019 na terenie kraju doszło do 153.520 pożarów. Spośród tych pożarów, 31.994 dotyczyło obiektów mieszkalnych, co daje ok. 20%, a w przypadku domów jednorodzinnych liczba ta wynosiła 16.086, czyli 10%. 

Patrząc na przypuszczalną przyczynę pożaru, jako „wady urządzeń i instalacji elektrycznych” wskazano 5.773 zdarzeń, co daje 18% pożarów w budynkach mieszkalnych. W zdecydowanej ilości przypadków dotyczy to przestarzałych instalacji elektrycznych w starych budynkach.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W Polsce nie prowadzono dotychczas badań nt. ryzyka pożaru spowodowanego zapłonem instalacji fotowoltaicznej. Jednakże, według zagranicznych instytutów badawczych: niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre, liczbę pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne stanowi w stosunku do wszystkich pożarów można mierzyć w promilach (promil – jedna dziesiętna procenta).

Chociaż minimalne, ryzyko zapłonu zawsze jednak istnieje. Czym najczęściej spowodowany jest pożar fotowoltaiki?

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Pożar fotowoltaiki – przyczyna

Według twórcy kanału Panele Fotowoltiaczne publikującego materiały na YouTube, pożar fotowoltaiki najczęściej spowodowany jest wadliwym działaniem złączki MC4 (lub jej imitacji). 

– Złączka MC4 jest najsłabszym ogniwem i najczęściej od niej zaczyna się pożar dachu lub poddasza pisze w opisie jednego z filmów na YouTube autor kanału Panele Fotowoltaiczne. 

Pierwszym krokiem w celu uchronienia instalacji jest wykrycie łuku elektrycznego przez system AFCI i automatyczne odłączenie falownika od sieci.

– Funkcja AFCI / AFDD – wykryje łuk elektryczny i rozłączy panele (…)  zapobiega czemuś takiemu – znajduje, że nastąpiło zaiskrzenie i falownik jest wyłączany automatycznie – dowiadujemy się z filmu.

A jak zatrzymać rozprzestrzeniania się ognia?

Pożar fotowoltaiki – system gaśniczy

Kanał Panele Fotowoltaiczne wskazuje na system Columbus Safe 2.0. To szczelna osłona, wykonana z trwałego, ognioodpornego materiału, służąca do zabezpieczania złącz MC4. Wewnątrz osłony umieszczona jest taśma samogasząca (sticker Columbus Safe), który firma już od blisko dwóch lat stosuje do zabezpieczeń skrzynek DC.

– Urządzenie Columbus Safe 2.0 – zatrzyma ogień i go ugasi. Fotowoltaika przewidziana jest na 20 i więcej lat. Prawdopodobieństwo awarii w tym okresie jest duże. Warto być mądrym przed szkodą – dodaje autor filmu, który można obejrzeć poniżej. 

Taśma samogasząca, umieszczana przez Columbus w rozdzielnicach DC oraz w osłonach złącz MC4, jest wykonana z materiału zawierającego mikrokapsułki wypełnione środkiem gaśniczym. Pod wpływem wysokiej temperatury (od 120℃) skoncentrowany pod wysokim ciśnieniem gaz uwalnia się, wypierając tlen z ogniska pożaru.

–  Cały czas pracujemy nad doskonaleniem jakości naszych montaży, kładąc szczególny nacisk na prewencję pożarową. W ostatnich latach wspólnie z rzeczoznawcami PPOŻ wypracowaliśmy własny system zabezpieczeń, oparty o najwyższej jakości certyfikowane komponenty. Jednym z nich są inwertery z funkcją AFCI, która wykrywa zagrożenie wystąpienia łuku elektrycznego i automatycznie wyłącza urządzenie.

–   Wykorzystując samogaszące stickery zabezpieczamy rozdzielnice prądu stałego, a ostatnio również złącza MC4, które są jednym z najbardziej wrażliwych elementów instalacji – tłumaczy Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w Columbus Energy S.A. 

Środek szybko tłumi ogień, chłodzi otoczenie i zapobiega ponownemu zapaleniu. Jeśli więc na złączu MC4 lub w skrzynce AC pojawiłby się np. łuk elektryczny, gaz ze stickera zagasi iskrę i zapobieganie zapaleniu. 

Dla kogo Columbus Safe 2.0?

Columbus posiada wyłączność w Europie na użytkowanie tej technologii. Zabezpieczenie Columbus Safe 2.0 dostępne jest dla wszystkich nowych klientów firmy Columbus, którzy podpiszą umowę po 1 sierpnia br. Koszt usługi wynosi 100 zł brutto za każdy zmontowany kWp, niezależnie od liczby zastosowanych złącz MC4. 

Posiadaczom instalacji fotowoltaicznej zaleca się również zakup gaśnicy proszkowej zawierającej co najmniej 4 kg proszku gaśniczego. Proszek gaśniczy umożliwia bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznych z odległości co najmniej 1m. Gaśnica ta powinna znaleźć się obok falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację.

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oławie, Columbus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.