Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Okienne pompy ciepła ogrzeją mieszkańców Nowego Jorku

Okienne pompy ciepła ogrzeją mieszkańców Nowego Jorku

Okienne pompy ciepła ogrzeją mieszkańców Nowego Jorku

Władze Nowego Jorku postanowiły zainwestować 70 milionów $ w produkcję 30 tys. nowych źródeł ogrzewania do użytku w budynkach komunalnych. Największe miasto Stanów Zjednoczonych ogrzeją m.in. okienne pompy ciepła. Na czym polega ta technologia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Okienne pompy ciepła

Fundusze w ramach programu Clean Heat for All Challenge zostały przyznane w ramach siedmioletnich kontraktów dwóm firmom: America i Gradient. Opracują one i dostarczą ekologiczne źródła ogrzewania przeznaczone dla budynków wielorodzinnych. Spośród 30 tys. nowych urządzeń grzewczych, które pojawi się w Nowym Jorku, 10 tys. z nich dostarczy firma Gradient, której okienne pompy ciepła widoczne są na poniższym filmie:

Pompy ciepła bywają trudne do zainstalowania, co często opóźnia proces transformacji energetycznej. Okienne pompy ciepła przyspieszą jednak przejście z paliw kopalnych na ekologiczne źródła ogrzewania w największym mieście USA. Dlaczego?

Są łatwe i tanie w instalacji. Na skrócony czas montażu wpłynie brak konieczności wykonania dodatkowych instalacji elektrycznych, modernizowania obecnych systemów, montażu rur oraz wiercenia przepustów w ścianach. Wystarczy połączenie ze zwykłym gniazdkiem.

Nowy typ pompy ciepła

Pompa ciepła firmy Gradient przypomina ławkę z dwoma grubymi wspornikami, które wiesza się nad parapetem. Sprytna konstrukcja oznacza, że urządzenie nie zasłania widoku przez okno i pozwala na umieszczenie głośniejszych elementów na zewnątrz. Jedna pompa tego typu przeznaczona jest do ogrzania jednego pomieszczenia.

Konstruktorzy okiennej pompy ciepła stawiają także na ochronę środowiska. Fluorowęglowodorowe (HFC) czynniki chłodnicze stosowane w klimatyzatorach, takie jak R410, są ponad tysiąc razy silniejsze niż dwutlenek węgla i przyspieszają ocieplenie planety, co z kolei zwiększa nasze zapotrzebowanie na klimatyzację. 

Gradient używa R32 – czynnika chłodniczego nowej generacji, który skutecznie przenosi ciepło i ma mniejszy wpływ na środowisko. Autorzy rozwiązania szacują, że ich rozwiązania jest nie tylko bardziej wydajne i energooszczędne od zwykłych klimatyzatorów, lecz także pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych aż o 95% w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań. 

W tym momencie okienne pompy ciepła dostępne są jedynie w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Polsce także można zaopatrzyć się w podobne rozwiązania.

Ogrzewanie i chłodzenie w jednym

Oprócz standardowych pomp ciepła, również niektóre klimatyzatory zapewniają zarówno funkcje grzania jak i chłodzenia. Taką technologię na polskim rynku oferuje m.in. firma Innova

Monoblokowe klimatyzatory nie posiadają jednostki zewnętrznej, a cały układ chłodniczy zabudowany jest wewnątrz urządzenia znajdującego się w pomieszczeniu. Czy takie zastosowanie klimatyzacji się opłaca? Przykładowe wyliczenia zużycia prądu zobaczyć można na poniższym filmie:

Opłacalność tego rozwiązania zależy od wielkości pomieszczenia, tego czy budynek przeszedł termomodernizację, poboru mocy i rachunków za energię elektryczną w stosunku do kosztów innych źródeł ogrzewania. W niektórych przypadkach takie źródło ciepła może okazać się wygodną alternatywą.

źródło: innovapolska.pl, zdj. główne – gradientcomfort.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.