Fotowoltaiczne drzewko w Płocku

Starostwo powiatowe w Płocku zamierza zbudować nowatorską instalację nazwaną „Drzewko OZE”. Ma to być imitacja realnego drzewa, jednakże wyposażonego w panele fotowoltaiczne oparte o polikrystaliczny krzem. System ten pozwala zamieniać światło słoneczne na energię elektryczną, która następnie może być wykorzystana np.  do ładowania baterii w telefonach komórkowych.

Jak informuje Dorota Zakrzewska dyrektor wydziału środowiska i rozwoju obszarów wiejskich starostwa powiatowego w Płocku, instalacja ta pełnić ma rolę także edukacyjną i upowszechniającą wiedzę o odnawianych źródłach energii i ekologii.

„Drzewko OZE” będzie miało trzy metry wysokości. Na jego konarach znajdą się cztery moduły PV oparte o krzem polikrystaliczny. Stylistycznie drzewko przypominać ma prawdziwe drzewa, co pozwoli mu na wkomponowanie się w otoczenie, jak podkreśla dyrektor Zakrzewska. Projekt ten zostanie sfinansowany między innymi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach zadania „Warsztaty z zakresu OZE – Energetyczne Drzewo”.

Jak komentuje Zakrzewska: Zasób wiadomości teoretycznych pozwoli uczestnikom dokonywać późniejszych analiz rynku energii z uwzględnieniem systemów OZE, minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Natomiast wiedza praktyczna pozwoli w przyszłości podejmować decyzje dotyczące doboru rodzajów źródeł energii w sposób uwzględniający warunki środowiskowe i zasady zrównoważonego rozwoju.

Oprócz funkcji edukacyjnej drzewko ma też pełnić zasadniczą rolę producenta energii elektrycznej. Jak informuje przedstawicielka starostwa powiatowego: Instalacja służyć będzie do ładowania baterii urządzeń elektrycznych, w tym telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów. Energia elektryczna wygenerowana z energii słonecznej zasilać będzie również lampy LED do oświetlenia.

Starostwo Płockie informuje jednocześnie, że nie jest to ostatnie „Drzewko OZE”. Podobne instalacje powstać mają w innych lokalizacjach powiatu. Władze planują także kontynuację i rozwijanie programu edukacyjnego związanego z OZE.