Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia z wnętrza Ziemi

Energia z wnętrza Ziemi

Energia z wnętrza Ziemi

Ziemia, nasza planeta kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest energia, jaką posiada.

Temperatura Ziemi rośnie wraz z jej głębokością. Oznacza to, że najgłębiej, w samym środku – czyli jądrze Ziemi, jest najcieplej, bo aż 6600°C! Dla porównania w piekarniku możesz ustawić maksymalnie 250°C, czyli ponad 26 razy mniej! To ogromne ciepło jest pozostałością po początkowym formowaniu się naszej planety. Ciepło wnętrza Ziemi można wykorzystać i jest ono nazywane energią geotermalną, którą zalicza się do naturalnych źródeł energii.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Takiej energii nie da się używać wszędzie, bo i nie wszędzie da się ją wydobyć na powierzchnię. Dzieje się to w miejscach, gdzie występują podziemne gorące – nagrzane od skał – zbiorniki wody geotermalnej. Ma ona niesamowite plusy – można jej używać zawsze i pogoda czy pora roku nie ma na nią wpływu. Cała instalacja nie stanowi też żadnego zagrożenia dla środowiska.

Wyprowadzanie wody geotermalnej na powierzchnię

Ta gorąca woda może wydostawać się na powierzchnię w sposób naturalny. Dzieje się tak w gorących źródłach i gejzerach. To takie źródła, które wyrzucają bardzo gorącą wodę i parę na powierzchnię pod ciśnieniem. Wygląda to jak wysoki, bo sięga nawet 70 metrów, słup z wody. To wysokość dwa razy większa od jedenastopiętrowego bloku. Wybuch takiego gejzeru wygląda niesamowicie. Niestety to zjawisko możemy oglądać tylko w kilku miejscach na świecie, na przykład na Islandii czy w amerykańskim Parku Yellowstone, znanego z mieszkającego w nim Misia Yogi.

Zazwyczaj jednak ciepłą wodę geotermalną wydobywa się za pomocą odwiertów. Na jej miejsce wpuszcza się wodę zimną, która ponownie może zostać ogrzana od skał. Taką wydobytą ciepłą wodę używa się lokalnie: do ogrzewania domów albo do produkcji energii elektrycznej. Niestety ta druga opcja wykorzystuje tylko te najgorętsze źródła, a nie ma ich wiele.

Gorące źródła także ogrzewa ciepło z wnętrza ziemi

Może kiedyś odwiedziłeś termy, baseny przy gorących źródłach? W Polsce jest kilka takich miejsc, szczególnie dużo na południu kraju. Na kąpiele w gorących źródłach możesz wybrać się na przykład do Szaflar koło Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Uniejowa czy Lądka Zdroju. Tam sam możesz sprawdzić co znaczy ciepło z wnętrza Ziemi.

POBIERZ i POKOLORUJ

energia geotermalna kolorowanka

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Gejzer

Jądro Ziemi

Park Yellowstone

Woda geotermalna

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.