Fotowoltaika była najszybciej rozwijającym się źródłem energii na świecie w 2016 roku

fotowoltaika w australii

Międzynarodowa Agencja Energetyki (IEA) poinformowała, że według najnowszych szacunków, Chiny, Indie oraz Stany Zjednoczone odpowiedzialne będą za dwie trzecie światowego wzrostu OZE przez najbliższe pięć lat.

Raport wskazuje, że Indie najpewniej podwoją w tym czasie ilość zainstalowanych mocy systemów odnawialnych. Energia z systemów PV i wiatrowych, dzięki rekordowo niskim cenom w aukcjach OZE w tym kraju, będzie stanowić 90% nowych instalowanych mocy.

Do 2022 roku, jak informuje IEA, całkowita moc systemów PV zainstalowanych na świecie przekroczy łączną moc zainstalowaną obecnie w Indiach i Japonii razem. Od roku 2016 ilość montowanych systemów PV zwiększyła się o około 50% – głównym odpowiedzialnym za ten rekordowy wzrost jest Państwo Środka, gdyż to w Chinach zainstalowano około połowy wszystkich nowych farm fotowoltaicznych.

– Obserwujemy szybki wzrost OZE; przewidujemy, że do 2022 roku zostanie dodanych 1000 GW nowych mocy – to około połowa obecnych mocy generowanych z węgla, a ich podłączenie zajęło 80 lat – powiedział dr Faith Birol, dyrektor IEA. – Jesteśmy świadkami narodzin nowej ery – ery fotowoltaiki. Spodziewamy się, że wzrost w tym sektorze będzie najwyższy spośród wszystkich OZE – dodał.

Jak informuje IEA, wzrost w sektorze energetyki solarnej był większy niż w jakimkolwiek innym dziale energetyki, przekraczając nawet systemy węglowe.

Jeśli chodzi o ilość generowanej energii, to IEA spodziewa się wzrostu o około jedną trzecią – do 2022 roku rocznie z systemów OZE generowanych będzie 8000 TWj. Do tego momentu systemy OZE będą stanowić około 30% światowego miksu energetycznego. W 2016 roku odsetek ten wyniósł 24%.

Wzrost mocy w sektorze OZE będzie dwa razy większy niż w przypadku paliw takich jak węgiel czy gaz, ale nadal do 2022 roku to paliwa kopalne odpowiedzialne będą za większość generowanej energii elektrycznej, aczkolwiek w porównaniu do chwili obecnej zmniejszą one swoją przewagę o połowę.

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Elektrociepłownia zasilana biomasą powstanie w Siemiatyczach

Następny artykuł

Lasy Państwowe otworzą sklepy z dziczyzną

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,