Elektrociepłownia zasilana biomasą powstanie w Siemiatyczach

Wiele polskich miejscowości coraz przychylniejszym okiem patrzy na rozwiązania pochodzące z branży zielonej energii. Do tego grona dołączyło także miasto Siemiatycze, które zaplanowało budowę nowoczesnej elektrociepłowni wykorzystującej biomasę. Realizacją przedsięwzięcia zajęła się Grupa ENERIS, a kompletowanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji jest już na ukończeniu.

Budowa elektrociepłowni zasilanej biomasą to kolejna proekologiczna inwestycja na terenie naszego miasta. W latach wcześniejszych wybudowaliśmy biogazownię na terenie oczyszczalni ścieków, wykonaliśmy kompleksową termomodernizacją kilku budynków użyteczności publicznej. W trakcie realizacji jest budowa małej elektrowni wodnej na jazie między zalewami oraz farma fotowoltaiczna na ujęciu wody. W każdym roku Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. modernizuje sieć ciepłowniczą, a miasto w przyszłym roku dofinansuje wymianę indywidualnych pieców węglowych oraz indywidualne instalacje solarne. Największą zaś korzyścią z budowy elektrociepłowni na biomasę upatrujemy w zmniejszeniu tzw. niskiej emisji szkodliwych gazów oraz pyłów emitowanych przez istniejące kotłownie węglowe. Wspomniany czynnik środowiskowy w połączeniu z zachowaniem stabilności cen ciepła oraz zwiększeniem dochodów podatkowych miasta stawiają inwestycję jako mającą duży wpływ na polepszenie warunków życia mieszkańców naszego miasta – zauważył Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.

Włodarz miasta nie ukrywa, że inwestycja przyczyni się przede wszystkim do podniesienia komfortu życia okolicznych mieszkańców; nie tylko za sprawą bezawaryjnej sieci ciepłowniczej (poprzednie urządzenia zasługiwały już na wymianę), ale także za sprawą stopniowej poprawy jakości powietrza.

Elektrociepłownia będzie zasilana zrębkami leśnymi; dodatkowo zostanie ona wyposażona w technologię, która umożliwi zachowanie zerowego bilansu dwutlenku węgla. Inwestycja będzie dostarczała rocznie do sieci ciepłowniczej 56 000 GJ, a do sieci energetycznej prześle ona 60 000 MWh rocznie. Zakończenie budowy planowane jest na rok 2019.

Realizacja powyższego projektu wpisuje się w działania Siemiatyckiego Klastra Energii, powołanego do życia we wrześniu br.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Chiny na szczycie zielonego rankingu EY

Następny artykuł

Fotowoltaika była najszybciej rozwijającym się źródłem energii na świecie w 2016 roku

Mogą też Ci się spodobać...



Tagi: , , , ,