Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika i pompy ciepła zmniejszyły rachunki za energię nawet do 84%

Fotowoltaika i pompy ciepła zmniejszyły rachunki za energię nawet do 84%

OZE przynoszą realne oszczędności. W 2022 roku panele fotowoltaika i pompy ciepła pomogły zmniejszyć domowe rachunki za energię o 3 700 euro, czyli aż 84%. Co sprawia, że to doskonały duet? 

Reklama

Fotowoltaika i pompy ciepła to mniejsze rachunki 

Nowe dane zebrane na podstawie analizy domowych rachunków za energię w trzech krajach UE (Hiszpania, Włochy, Niemcy) dowiodły, że fotowoltaika w połączeniu z pompami ciepła pomogły zaoszczędzić o 62 do 84% wydatków w skali roku. Gospodarstwa domowe ogrzewane gazem i bez odnawialnego źródła do produkcji energii elektrycznej musiały zapłacić rachunki wyższe o około 3 700 euro, donosi SolarPower Europe. 

Bez wątpienia powodem tak kolosalnej różnicy są ostatnie wzrosty cen paliw kopalnych. Niemniej analizy zawarte w raporcie wskazują, że nawet przy spadku cen do poziomów sprzed kryzysu, pompa ciepła oraz panele PV pozwolą na oszczędności do nawet 73%. Jak to możliwe? 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne opłaca się z dwóch powodów zmniejsza zakup energii z sieci, generuje dochód ze sprzedanej energii. Jednak samodzielnie nie przyniosą one takich oszczędności, jak w połączeniu z pompą ciepła, która dodatkowo obniża rachunki za ogrzewanie do zera. 

fepuqVdwRgXPWrl7fZMGlWhNgeTBM82SI0hcZdOpJj0IzU6IfLGrJt bugWpqLBjwylGQeJQ8 RatlD5 ZXKWYBj ogyCMYTuY4 XoC9w yhWh 3cf AOV8lZd0jijccXXa4WyNGagDUXb8E1kS9Qho

Rekord pomp ciepła w UE i Polsce 

Nowe instalacje pomp ciepła w 2022 roku pozwoliły oszczędzić 4 mld m3 gazu ziemnego i blisko 8 mln ton emisji CO2, podaje Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). Minione 12 miesięcy przyniosły rekordowy wzrost na rynku. Zainstalowano 3 mln nowych urządzeń, co oznacza wzrost sprzedaży o 38% względem wyniku z 2021 roku. 

Chociaż pierwsze miejsce w rankingu największej ilości transakcji w 2022 roku należy się Włochom (500 tys. pomp ciepła), najbardziej imponujący wynik wzrostu sprzedaży należy do Polski. Już drugi raz z rzędu w naszym kraju pojawiło się ponad dwa razy więcej nowych pomp ciepła w porównaniu do poprzedniego roku. 

Wzrost energii z PV w UE

Jak wynika z raportu SolarPower Europe, w 2022 roku w Unii Europejskiej wzrost mocy nowych instalacji fotowoltaicznych wyniósł 41,4 GW. To prawie 50% więcej w porównaniu do wyniku z poprzedniego roku. To pozwoliło przekroczyć próg 200 GW zainstalowanych mocy. Aktualnie całkowitą moc z fotowoltaiki w UE szacuje się na 209 GW. 

Kolejny raz z rzędu liderem na rynku energii słonecznej okazały się Niemcy, które w 2022 roku dołączyły 7,9 GW mocy do sieci. Łączna moc fotowoltaiki w tym kraju wynosi już 68,5 GW. To sprawia, że Niemcy nadal utrzymują pozycję największego operatora energii słonecznej w UE, pokrywając aż 33% łącznej zainstalowanej mocy we wszystkich krajach członkowskich. Na drugim miejscu, z niewiele mniejszym wynikiem, znalazła się Hiszpania z wzrostem wynoszącym 7,5 GW. Podium zamyka Polska, która w mijającym roku zainstalowała  4,9 GW energii ze słońca, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu z 2021 rokiem. To pierwszy raz, kiedy nasz kraj znalazł się pierwszej piątce rankingu. 

Globalny rynek PV 

Rok 2022 przyniósł historyczny wynik nie tylko w Unii Europejskiej. Pomimo pandemii COVID-19 oraz kryzysu energetycznego, wzrost globalnego rynku energii słonecznej nie zwolnił. W 2021 roku całkowita moc zainstalowanej fotowoltaiki na świecie wynosił 940 GW. Już w połowie 2022 roku udało się osiągnąć 1 TW, co jest kamieniem milowym dla energii słonecznej. 

Co więcej, żadna inna gałąź OZE nie rozwija się w takim tempie, jak energia z PV. Spośród 300 GW nowych mocy energii odnawialnej, fotowoltaika stanowiła więcej niż wszystkie inne technologie razem. Mimo to, energia słoneczna zapewnia tylko 4% globalnego zapotrzebowania na energię, podczas gdy 70% z nich pochodzi z paliw konwencjonalnych. 

Jednak Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że wkrótce się to zmieni. Do 2027 roku energia ze słońca ma stać się kluczowym źródłem energii. MAE zakłada, że moc zainstalowana fotowoltaiki wzrośnie o 1 500 GW, wyprzedzając gaz ziemny w 2026 roku oraz węgiel w 2027 roku. Rozwijać mają się nie tylko wieloskalowe instalacje, ale również panele PV na dachach. 

Źródło: solarpowereurope.org

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.