Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowa sprzedaż pomp ciepła w Europie. Polska odnotowała wzrost przekraczający 100% 

Rekordowa sprzedaż pomp ciepła w Europie. Polska odnotowała wzrost przekraczający 100% 

Dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w Europie nie zwalnia. W 2022 roku zainstalowano 3 mln nowych urządzeń, co ustanowiło nowy rekord. Największy wzrost sprzedaży spośród wszystkich przeanalizowanych krajów osiągnęła Polska. Co wpłynęło na ten wynik? 

Reklama

Sprzedaż pomp ciepła w 2022 roku wzrosła o 38%

Nowe instalacje pomp ciepła w 2022 roku pozwoliły oszczędzić 4 mld m3 gazu ziemnego i blisko 8 mln ton emisji CO2, podaje Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). Minione 12 miesięcy przyniosły rekordowy wzrost na rynku. Zainstalowano 3 mln nowych urządzeń, co oznacza wzrost sprzedaży o 38% względem wyniku z 2021 roku. 

Łączna liczba działających pomp ciepła w krajach europejskich (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Zjednoczone Królestwo) osiągnęła 20 mln. Zapewniają one ogrzewanie dla blisko 16% wszystkich budynków mieszkalnych w obrębie przeanalizowanych państw. 

Rok 2022 był fenomenalny. Spektakularny wzrost pomp ciepła to świadectwo innowacyjności i zrównoważonego rozwoju w sektorze, który robi wszystko, aby poprawić wydajność, a jednocześnie tworzy miejsca pracy, wspomaga działania na rzecz klimatu i stabilizuje ceny energii skomentował analizę Thomas Nowa, sekretarz generalny EHPA.

Polska zainstalowała dwa razy więcej pomp ciepła 

Chociaż pierwsze miejsce w rankingu największej ilości transakcji w 2022 roku należy się Włochom (500 tys. pomp ciepła), najbardziej imponujący wynik wzrostu sprzedaży należy do Polski. Już drugi raz z rzędu w naszym kraju pojawiło się ponad dwa razy więcej nowych pomp ciepła w porównaniu do poprzedniego roku. 

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła zwróciło szczególną uwagę na dynamiczny rozwój tej technologii w Polsce. To piąty rok z rzędu, kiedy wzrost sprzedaży pomp ciepła przekroczył 100%. W 2022 roku liczba nowych urządzeń wyniosła 200 tys., a w tym:

  • 188, 2 tys. powietrznych pomp ciepła, 
  • 7,9 tys. wodnych pomp ciepła,
  • 7, 2 tys. gruntowych pomp ciepła. 
k9GJskNvd67KxQjtCRGgklaKeuYSec5Oe6Kgi0VUh15UNiUueHqRyQ cltu9sCOTNnnexhR1QE4DD2TPcZW6UdAHXsrGgNUXJzyHQg7wPfb9oz TCFtDF4UY0hwWUe3QlKMTgskugms5SiMS1f8DZE

Jakie są przyczyny dynamicznego wzrostu pomp ciepła w Polsce?

Pompy ciepła metodą na kryzys 

Jak wskazują autorzy analizy, pompy ciepła cieszą się popularnością ze względu na takie aspekty, jak – komfort użytkowania, opcję ochładzania i przystępność cenową w porównaniu do innych opcji ogrzewania. Nie bez wpływu okazały się również rządowe dotacje oraz polityka zachęcająca do inwestycji w niskoemisyjne systemy energetyczne. W tym przypadku stowarzyszenie zwraca szczególną uwagę na Program Czyste Powietrze. W grudniu 2022 roku aż 63% wniosków o dotacje w ramach tego programu dotyczyły właśnie pomp ciepła. Dla porównania – w styczniu tego samego roku  stanowiły one 28% wniosków. 

Jednak za kluczową przyczynę wzrostu rynku pomp ciepła nie tylko Polsce, ale całej Europie, EHPA uważa aktualny kryzys energetyczny, który wymusił przyspieszenie transformacji w kierunku niezależności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Znaczące wzrosty cen energii w 2022 roku zwiększyły zainteresowanie opcjami, które wykluczają użycie paliw kopalnych. 

Zwiększenie inwestycji w technologię pomp ciepła jest częścią Krajowego Planu Odbudowy, który pojawił się z opóźnieniem już po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Jednym z założeń tego instrumentu jest poprawa w zakresie efektywności energetycznej oraz ciepłownictwa. Największą część KPO stanowią projekty związane z realizacją celów klimatycznych UE – to aż 42,7%. Są to przede wszystkim inwestycje dedykowane zielonej transformacji, w tym zmianom w sektorze energetyki, budowaniu zrównoważonej gospodarki, transformacji miast, a także elektryfikacji transportu. 

Zamiana dotychczasowych źródeł ogrzewania na pompy ciepła została także uwzględniona w unijnym projekcie REPowerEU, który był bezpośrednią odpowiedzią na eskalację kryzysu energetycznego po 24. lutym 2022 roku. W dokumencie Komisja Europejska poinformowała o konieczności podwojenia rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat.  

Prawie 2 mld pomp ciepła do 2050 roku

Na podstawie danych opracowanych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) w raporcie “Net Zero by 2050”, pompy ciepła mają zapewnić połowę globalnego zapotrzebowania na ciepło do 2045 roku. Liczba zainstalowanych urządzeń na całym świecie do końca obecnej dekady ma przekroczyć 600 mln urządzeń, a do połowy stulecia dobić do 1,8 mld. 

Jednak nadal wielu w Europie nie posiada pompy ciepła z różnych powodów – od dostępności przez koszty początkowe do braku informacjipowiedział sekretarz generalny EHPA

Thomas Nowak zapewnił, że organizacja współpracuje z innymi agencjami oraz Komisją Europejską, aby opracować plan dalszego rozwoju rynku pomp ciepła w taki sposób, aby wyeliminować te problemy. 

Źródła: ehpa.org

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.