Dobre wyniki fotowoltaiki w Szwajcarii

Szwajcaria pochwaliła się właśnie bardzo dobrym wynikiem sektora fotowoltaicznego za rok 2017. Pomimo niepewności politycznych i niezbyt dobrego klimatu dla nowych inwestycji, jak podało stowarzyszenie Swissolar, w kraju tym zainstalowano około 250-270 MW nowych mocy PV w ubiegłym roku.

„Udział energetyki słonecznej wzrósł dzięki temu z 1,5% do 3% całkowitego zużycia energii elektrycznej w Szwajcarii. W ten sposób stał się drugim najważniejszym OZE po hydroelektrowniach”, informuje Swissolar.

Obecny rok, jak przewidują analitycy, powinien być jeszcze lepszy, gdyż obowiązywać mają nowe przepisy, przyjęte w ramach Strategii Energetycznej 2050. Dzięki niej systemy PV liczyć mogą na wyższe dofinansowania. Mimo tego sytuacja jest dosyć trudna dla inwestorów – muszą oni długo czekać na przelanie kwoty dofinansowania, a duże instalacje fotowoltaiczne opłacalne są jedynie w momencie, gdy znaczna część energii zużywana jest na miejscu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Swissolar przewiduje, że w tym roku, mimo pewnych utrudnień, zainstalowanych zostanie około 300 MW nowych mocy solarnych.

Zdjęcie: Columbus Energy