Fotowoltaika, termomodernizacja i inteligentne systemy energetyczne? To wszystko w domu spokojnej starości w Sikorzu

Termomodernizacja budynku, montaż instalacji fotowoltaicznej i inteligentne systemy energetyczne – to kilka z pomysłów na odpowiedzialne zarządzanie energią w nowym kompleksie wypoczynkowo-rehabilitacyjnym Leonarium w Sikorzu. Firma nadzorująca pracami szacuje, że po ich wdrożeniu zużycie energii elektrycznej zmniejszy się o 30%, a emisja CO2 zostanie zredukowana o 67%.

Dom spokojnej starości w Sikorzu koło Płocka przeszedł gruntowną termomodernizację. Oprócz ocieplenia ścian, czy też wymiany stolarki, zastosowano również innowacyjne technologie z zakresu Building Managemenet System (Pactis BSM), kontrolę oświetlania (HSK Ledy) i system kontroli efektywności energetycznej oparty o rozwiązania Internet of Things i Big Data (SEPIN). Dodatkowo na dachach parkingów obiektu zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW. Natomiast ciepło do centralnego ogrzewania będzie pozyskane ze spalania peletu w ekologicznym kotle 5 klasy połączonym w układ kaskadowy. Wszystko po to, aby właściwie zarządzać energią elektryczną, a tym samym zmniejszyć rachunki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nadzór nad pracami związanymi z instalacją inteligentnych systemów zarządzania energią pełniła firma S4E. Jak przyznaje Energy Team Lider S4E, Artur Biernat: „sercem całego systemu energetycznego budynku jest system Pactis BMS, którego zadaniem jest kontrola poprawności pracy wszystkich urządzeń energetycznych oraz sterowanie w czasie rzeczywistym kluczowymi parametrami poszczególnych urządzeń, maksymalizując w ten sposób efektywność energetyczną całego budynku”. Dodaje także, że „system Pactis BMS współpracuje z urządzeniami wyposażonymi w otwarte protokoły komunikacyjne, niezależnie od producenta, pozwalając na elastyczny dobór urządzeń instalowanych w budynku”.

Firma S4E podkreśla, że jedną z zalet systemu jest możliwość generowania raportów efektywności energetycznej zgodnie z wytycznymi obowiązującymi w programach dotacyjnych, co jest szczególnie pomocne przy rozliczaniu takich dotacji. Ponadto system SEPIN monitoruje zużycie prądu, analizuje i prognozuje przyszłe zużycie energii. Podpowiada także, jak należy wygenerować oszczędności z zużycia prądu. Systemy te opierają się na tzw. machine learning, polegającym na samouczeniu się maszyn i przetwarzaniu danych w chmurze. Takie rozwiązanie pozwala na dostęp do danych z każdego miejsca w kraju.

– “Na rynku mamy kilka rozwiązań do kontroli i zarządzania efektywnością energetyczną, jednak nadal brak spójnego protokołu. Rozwiązanie Pactis BMS, które zostało zastosowane na tej inwestycji, rozwiązuje ten problem” – mówi Paweł Piętka, prezes zarządu S4E S.A. Według założeń firmy przeprowadzona modernizacja energetyczna w domu spokojnej starości w Sikorzu przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii o około 30%, a to z kolei na redukcję emisji CO2 o 67%.

źródło: gramwzielone.pl