Fotowoltaika ważnym czynnikiem dla Amazonu

Energia płynąca ze słońca jest źródłem energii nie tylko dla mniejszych czy większych gospodarstw domowych, ale również dla firm i przedsiębiorstw. Między innymi dlatego powstał fundusz Beakthrough Energy Ventures, który zrzesza najpotężniejszych biznesmenów na świecie którzy chcą rozwoju energii odnawialnej. W projekt zaangażowani są między innymi Elon Musk, Bill Gates czy Jeff Bezos. Działania te mają również na celu dbanie o własne interesy. Doskonale widać to choćby po działaniach firmy Amazon zajmującej się sprzedażą internetową.

Na czele firmy stoi Jeff Bezos, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Pomimo ogromnego kapitału, który udało mu się zgromadzić przez wiele lat działalności wciąż szuka rozwiązań, które pozwolą oszczędzać i bogacić się. Optymalizacja kosztów to bowiem jedna z najistotniejszych spraw w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa – być może właśnie dlatego Amazon tak intensywnie zaczął interesować się energią z OZE.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Działania Amazonu dotyczące OZE są naprawdę imponujące. Wedle planów już do końca 2017 roku aż 15 centrali wysyłkowych tej firmy ma być zasilanych przy wykorzystaniu 41 MW energii, wyprodukowanej z użyciem zamontowanych na dachach magazynów paneli solarnych. To jednak nie koniec celów: do 2020 roku liczba magazynów wykorzystująca energię ze słońca ma wynosić minimum 50. Wedle założeń wytworzona energia będzie w stanie zasilić całą potrzebną infrastrukturę oraz linię produkcji. Szacunki mówią, że już w ciągu roku oszczędności wygenerowane dzięki instalacjom paneli słonecznych zwrócą koszt pochłonięty przez kupno i montaż. Co ciekawe, zarząd Amazonu ma w planach przeszkolić pracowników centrali wysyłkowych tak, by uzyskali oni certyfikaty przydatne w procesie konserwacji czy nawet montażu tych urządzeń.

W Polsce na chwilę obecną mieszczą się dwa takie magazyny – w okolicy Poznania oraz pod Wrocławiem. Wedle informacji, na ten moment firma skupia się na magazynach zlokalizowanych w USA, lecz biorąc pod uwagę rozmach, z jakim działa przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa, być może także w Polsce energia płynąca ze słońca będzie ważnym czynnikiem w rozwoju polskiego oddziału firmy Amazon.