Fotowoltaika ważnym czynnikiem dla Amazonu

Energia płynąca ze słońca jest źródłem energii nie tylko dla mniejszych czy większych gospodarstw domowych, ale również dla firm i przedsiębiorstw. Między innymi dlatego powstał fundusz Beakthrough Energy Ventures, który zrzesza najpotężniejszych biznesmenów na świecie którzy chcą rozwoju energii odnawialnej. W projekt zaangażowani są między innymi Elon Musk, Bill Gates czy Jeff Bezos. Działania te mają również na celu dbanie o własne interesy. Doskonale widać to choćby po działaniach firmy Amazon zajmującej się sprzedażą internetową.

Na czele firmy stoi Jeff Bezos, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Pomimo ogromnego kapitału, który udało mu się zgromadzić przez wiele lat działalności wciąż szuka rozwiązań, które pozwolą oszczędzać i bogacić się. Optymalizacja kosztów to bowiem jedna z najistotniejszych spraw w prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa – być może właśnie dlatego Amazon tak intensywnie zaczął interesować się energią z OZE.

Działania Amazonu dotyczące OZE są naprawdę imponujące. Wedle planów już do końca 2017 roku aż 15 centrali wysyłkowych tej firmy ma być zasilanych przy wykorzystaniu 41 MW energii, wyprodukowanej z użyciem zamontowanych na dachach magazynów paneli solarnych. To jednak nie koniec celów: do 2020 roku liczba magazynów wykorzystująca energię ze słońca ma wynosić minimum 50. Wedle założeń wytworzona energia będzie w stanie zasilić całą potrzebną infrastrukturę oraz linię produkcji. Szacunki mówią, że już w ciągu roku oszczędności wygenerowane dzięki instalacjom paneli słonecznych zwrócą koszt pochłonięty przez kupno i montaż. Co ciekawe, zarząd Amazonu ma w planach przeszkolić pracowników centrali wysyłkowych tak, by uzyskali oni certyfikaty przydatne w procesie konserwacji czy nawet montażu tych urządzeń.

W Polsce na chwilę obecną mieszczą się dwa takie magazyny – w okolicy Poznania oraz pod Wrocławiem. Wedle informacji, na ten moment firma skupia się na magazynach zlokalizowanych w USA, lecz biorąc pod uwagę rozmach, z jakim działa przedsiębiorstwo Jeffa Bezosa, być może także w Polsce energia płynąca ze słońca będzie ważnym czynnikiem w rozwoju polskiego oddziału firmy Amazon.