Francuzi pomogą Australijczykom zarządzać farmami wiatrowymi

Francuzi pomogą Australijczykom zarządzać farmami wiatrowymi

Spółka Neoen, francuski lider w energetyce odnawialnej, dostarczy Australijczykom platformę wspomagającą zarządzanie farmą wiatrową QOS Energy. System ma być używany do zarządzania jedną z największych elektrowni wiatrowych – Hornsdale.

Australijska elektrownia wiatrowa składa się z 96 turbin wiatrowych marki Siemens o mocy 3,2 MW. Farma składa się z 3 części, z których dwie zostały ukończone. Neoen wdrożył system zarządzania energią Quantum od francuskiej firmy QOS Energy w celu monitorowania dwóch części projektu. Po zbudowaniu trzeciej części elektrowni wiatrowej łączna moc farmy będzie wynosiła 309 MW.

Neoen zauważa, że jedną z głównych zalet systemu jest fakt, iż w celu uruchomienia oprogramowania nie potrzebna jest instalacja systemowa czy instalacja dodatkowego sprzętu. W ten sposób francuski system umożliwia szybką i ekonomiczną konfigurację procesów gromadzenia danych. Platforma gromadzi i analizuje dane generowane przez każdą turbinę dla wszystkich wartości mierzonych przy użyciu bezpiecznego połączenia VPN. Jest ona kompatybilna z wszelkimi rodzajami turbin wiatrowych, standardami komunikacji oraz protokołami połączenia z bazą danych.

Francuzi w marcu 2017 roku poinformowali, że planują realizację projektów elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 1 GW. Spółka przejdzie do ich realizacji po zakończeniu finansowania budowy farmy wiatrowej Hornsdale 3. Dzięki wygranemu przetargowi i dotacjom z Australijskiej Agencji Energetyki Odnawialnej, Neoen buduje także trzy duże elektrownie słoneczne w Nowej Południowej Walii, o łącznej mocy 133 MW. Dodatkowe dochody ma również przynieść projekt elektrowni słonecznej na terenie kopalni miedzi Degrussa o mocy 10 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.