Wiadomości OZE Gdynia stanie się Solar City 27 lipca 2018 Wiadomości OZE Gdynia stanie się Solar City 27 lipca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Wiele polskich miast troszczy się o poprawę jakości życia swoich mieszkańców za sprawą wprowadzania proekologicznych rozwiązań oraz propagowania właściwych postaw społecznych. Do jednej z takich akcji można zaliczyć projekt Solar City. Jest to pomysł dwójki Polaków, Marcina Ropki oraz Violi Kijowskiej. Reklama Solar City to solarpunkowa gra planszowa, w której gracze wcielający się w architektów wynajętych przez globalną korporację, mają za zadanie przekształcić zdewastowane budynki i przyrodę w tętniące życiem i przyjazne środowisku zielone miasto. „Droga od pomysłu do wydania gry jest długa i niejednokrotnie żmudna. Chcemy bardzo mocno podziękować wszystkim osobom, z którymi mieliśmy okazję spotkać się, zagrać i podyskutować o naszym prototypie podczas licznych konwentów, spotkań i imprez poświęconych grom planszowym. Solar City ma na swoim koncie ponad 120 udokumentowanych testów zewnętrznych, a kolejne kilkaset w gronie naszych zaprzyjaźnionych testerów. W sumie blisko 1000 godzin testowania, ulepszania i rozwijania gry”, podkreślają twórcy gry, Marcin Ropka oraz Viola Kijowska. Do 10 lipca można było oddawać głosy na polskie miasto, którego charakterystyczna budowla powinna znaleźć się na specjalnym kafelku ze świata Solar City. Wśród zgłoszonych metropolii znalazły się: Gdynia, Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków oraz Warszawa. Zwycięski laur przypadł Gdyni, dzięki czemu reprezentujący miasto kompleks dwóch wieżowców Sea Towers stanie się „podniebnym ogrodem” – pojawi się na specjalnym dwustronnym kaflu, którego rewers będzie wyglądał jak cyberpunkowy drapacz chmur, natomiast na awersie znajdzie się „zielona” wizja tego budynku, wzbogacona o proekologiczne rozwiązania, takie jak np. panele fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe. Gra Solar City została oparta na unikalnej mechanice „Buduj i Blokuj”. Jest to projekt crowdfundingowy; środki potrzebne do jego realizacji zostały już zebrane. Twórcy Solar City mają na swoim koncie wiele innych gier planszowych, spośród których warto wymienić m.in. Alien Artifacts. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.