Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdynia stanie się Solar City

solar city

Gdynia stanie się Solar City

Wiele polskich miast troszczy się o poprawę jakości życia swoich mieszkańców za sprawą wprowadzania proekologicznych rozwiązań oraz propagowania właściwych postaw społecznych. Do jednej z takich akcji można zaliczyć projekt Solar City. Jest to pomysł dwójki Polaków, Marcina Ropki oraz Violi Kijowskiej.

B1
Reklama

Solar City to solarpunkowa gra planszowa, w której gracze wcielający się w architektów wynajętych przez globalną korporację, mają za zadanie przekształcić zdewastowane budynki i przyrodę w tętniące życiem i przyjazne środowisku zielone miasto.

Reklama

„Droga od pomysłu do wydania gry jest długa i niejednokrotnie żmudna. Chcemy bardzo mocno podziękować wszystkim osobom, z którymi mieliśmy okazję spotkać się, zagrać i podyskutować o naszym prototypie podczas licznych konwentów, spotkań i imprez poświęconych grom planszowym. Solar City ma na swoim koncie ponad 120 udokumentowanych testów zewnętrznych, a kolejne kilkaset w gronie naszych zaprzyjaźnionych testerów. W sumie blisko 1000 godzin testowania, ulepszania i rozwijania gry”, podkreślają twórcy gry, Marcin Ropka oraz Viola Kijowska.

Do 10 lipca można było oddawać głosy na polskie miasto, którego charakterystyczna budowla powinna znaleźć się na specjalnym kafelku ze świata Solar City. Wśród zgłoszonych metropolii znalazły się: Gdynia, Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków oraz Warszawa. Zwycięski laur przypadł Gdyni, dzięki czemu reprezentujący miasto kompleks dwóch wieżowców Sea Towers stanie się „podniebnym ogrodem” – pojawi się na specjalnym dwustronnym kaflu, którego rewers będzie wyglądał jak cyberpunkowy drapacz chmur, natomiast na awersie znajdzie się „zielona” wizja tego budynku, wzbogacona o proekologiczne rozwiązania, takie jak np. panele fotowoltaiczne oraz turbiny wiatrowe.

Gra Solar City została oparta na unikalnej mechanice „Buduj i Blokuj”. Jest to projekt crowdfundingowy; środki potrzebne do jego realizacji zostały już zebrane. Twórcy Solar City mają na swoim koncie wiele innych gier planszowych, spośród których warto wymienić m.in. Alien Artifacts.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.