Nowy Jork wyznaczył sobie cel – 2400 MW mocy z wiatrowych instalacji off-shore

Władze stanu Nowy Jork rozpoczęły swoje starania w kierunku spełnienia planu – 2400 MW nowych mocy wiatrowych z instalacji na morzu do roku 2030. Za rozwój OZE w tym stanie odpowiada NYSERDA. Urząd planuje pozyskać 800 MW nowych mocy w czwartym kwartale tego roku. Współpracuje w tym zakresie z odpowiednimi organami w mieście Nowy Jork oraz na Long Island. Komu przyznane zostaną możliwości realizacji tego zapotrzebowania, dowiemy się najpewniej w drugim kwartale 2019 roku. Krótko po tym rozpocząć ma się kolejna procedura zamawiania nowych mocy OZE.

„Działania te mają na celu podjęcie kolejnego kroku ku przyszłości wypełnionej czystą energią, która jest bezpieczna, niezawodna i ekonomiczna”, mówił gubernator stanu, Andrew Cuomo. „Niezawodne platformy wiatrowe off-shore są nie tylko niezbędne do realizacji planów związanych z czystą energią i redukcją emisji, ale także istotną inwestycją w możliwość stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy i zasilenia kwotą 6 miliardów dolarów przemysłu w Nowym Jorku przy jednoczesnej walce ze zmianami klimatycznymi”.

Moc 2400 MW wystarczy, aby zasilić 1,2 miliona domów na terenie stanu. Do 2030 roku stan Nowy Jork chce co najmniej połowę zużywanej energii elektrycznej pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. Starania te mają stworzyć co najmniej 5000 miejsc pracy w zakresie wytwarzania, instalacji i utrzymania systemów OZE.

„Nasze plany zapewnią dobrze płatne miejsca pracy, związane z rozwojem sektora wiatrowego w stanie Nowy Jork”, pisze gubernator w swoim oświadczeniu. „Dodatkowo nasze starania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapewnią, że wszystkie interesy użytkowników oceanu – komercyjnych i rekreacyjnych, zostaną uwzględnione podczas planowania rozbudowy sektora off-shore”.

„Morska energetyka wiatrowa obiecuje nam wspaniałe, czyste i niedrogie źródło energii dla nowojorczyków”, mówi John Rhodes, szef Komisji Usług Publicznych. „Dzisiejsze akcje pozwolą nam zebrać 800 MW tego zasobu na drodze do uzyskania 2400 MW nowych mocy, jak zaplanował to gubernator Cuomo”.