General Electric z kontraktem w Serbii

General Electric dostarczy turbiny o łącznej mocy 158 MW dla farmy wiatrowej Čibuk 1 Vetroelektrane Balkana w Serbii. Nowa elektrownia wiatrowa zostanie zlokalizowana w odległości 50 km od Belgradu i będzie się składała z 57 turbin GE 2.75-120 z łopatami wykonanymi przez firmę LM Wind Power. Kontrakt podpisany przez GE przewiduje dostarczenie, montaż i serwis turbin przez najbliższe 15 lat. Budowa i montaż zakończą się w pierwszej połowie 2019 roku.

Dzięki tej inwestycji zostanie stworzonych do 400 miejsc pracy. Około 300 milionów euro na sfinansowanie projektu zostało przyznane z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowej Korporacji Finansowej, Banca Intesa, Erste Bank, UniCredit i funduszu The Green for Growth.

Fotowoltaika od Columbus Energy

General Electric (GE) to amerykański konglomerat z siedzibą w Fairfield, działający między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych. W roku 2014 firma ta zajęła 27. miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500, przeprowadzonym przez magazyn Fortune. W 2014 spółka zajęła siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes. GE jest spółką publiczną notowaną na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE).