General Electric prezentuje rekordową turbinę lądową

Firma General Electric zaprezentowała właśnie nową turbinę wiatrową do instalacji na lądzie o mocy ponad 5 MW. Rekordowa turbina wyposażona jest w nowatorskie, dwuczęściowe łopatki.

Wiatrak 5.3-158 jest częścią serii Cypress, której oficjalna prezentacja przypada na targi Windenergy 2018 w Hamburgu. W porównaniu z platformą 3 MW nowa maszyna oferuje 50% wzrost rocznej produkcji energii. Inne zyski to m.in. zwiększona wydajność serwisowania oraz poprawa logistyki i potencjału odnośnie wyboru lokalizacji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Maszyna została zaprojektowana specjalnie pod kątem serwisów wraz z ulepszeniami ułatwiającymi naprawę i rozwiązywanie problemów za pomocą systemu elektronicznego na wieżach, a także z przekraczającymi tradycyjne poziomy niezawodności podzespołami, dzięki zwiększonym testom sprzętowym na poziomie integracji systemu“, komentuje GE.

W projektowanie nowego wiatraka włączone zostało przedsiębiorstwo LM Wind Power. Dzięki tej współpracy zaprojektowano nowoczesne łopatki z włókna węglowego. Pozwoli to „odblokować niedostępne wcześniej lokalizacje”, jak komentuje spółka. Nowa metoda ma pozwolić na produkcję dłuższych łopatek, a także usprawnić logistykę transportu. Ich zastosowanie powinno także zaoferować deweloperom więcej opcji lokalizacji.

Znacznie obniża się koszty logistyczne, umożliwiając montaż łopaty na miejscu i redukując koszty wyposażenie i wymagania dotyczące transportu dłuższych łopatek“, wskazują przedstawiciele firmy. “Co równie ważne, oferuje ona nowe możliwości – większą elastyczność w zakresie radzenia sobie z warunkami wiatrowymi i wymaganiami”.

Platformę Cypress, która obejmuje wcześniej ogłoszoną maszynę 4.8-158, zaprojektowano dla prędkości wiatru IEC (S). Prototyp jednostki o mocy 4,8 MW jest obecnie produkowany w zakładzie w Salzbergen w Niemczech i ma zostać wdrożony do końca roku, zgodnie z zapowiedzią Pete McCabe, dyrektora generalnego General Electric.

Naszą misją jest umożliwienie naszym klientom narzucenie większego tempa obniżania uśrednionego kosztu energii na całym świecie. Platforma Cypress opiera się na naszych sukcesach i pozycjonuje naszą technologię pod względem skalowalności i elastyczności na nadchodzące lata. Odzwierciedla ona nasz nieustanny nacisk na jakość. Pozwoli naszym klientom osiągnąć nowy poziom konkurencyjności na rynku wytwarzania energii“, mówi McCabe.

Nowe ulepszenie łopatki rewolucjonizuje ofertę, którą możemy zaoferować klientom GE”, mówi Duncan Berry, dyrektor LM Wind. „Nasz zespół zastosował przełomową metodologię projektowania i opinie klientów, aby ponownie zbadać cały proces projektowania i produkcji nowych łopatek”, dodaje. „Patrząc na to łopatkę w zupełnie nowy sposób, osiągnęliśmy przełom technologiczny, który pozwoli nam wprowadzić nowe łopatki na rynek jeszcze szybciej”.

źródło: renews.biz