PKP inwestuje w fotowoltaikę

Jak informuje PKP PLK – zarządca infrastruktury kolejowej PKP, firma zainstalowała 23 instalacje PV na różnych swoich obiektach. PKP PLK analizuje teraz możliwość montażu kolejnych instalacji, między innymi na ekranach akustycznych ustawionych wzdłuż torów.

Całkowita moc zainstalowanej fotowoltaiki wynosi około 245 kWp. W tym roku wyprodukowała już 160 MWh. PKP PLK wykorzystuje tę energię na bieżąco na własne potrzeby, ale w planach jest również jej magazynowanie.

fot. PKP PLK

Jak informuje spółka: „W 2018 r. 11 nowych instalacji fotowoltaicznych zamontowano na nastawniach w Lublinie, Szczecinie, Gorliczynie, Stawach koło Dęblina, Rejowcu i Niedrzwicy. Są także w hali napraw w Białogardzie, w budynkach kolejowych w Koszalinie i Stargardzie oraz w Chełmie i Szczecinie”.

Nie są to pierwsze instalacje PV na kolei. Starsze systemy znajdują się już np. w Lublinie, Zamościu, Mińsku Mazowieckim, Opolu, Siedlcach, Nowym Sączu, Zagórzu i Suchej Beskidzkiej.

Instalacja w Lublinie generuje około 70 kWh dziennie. „To tyle ile jednorodzinny dom zużywa przez 12 dni”, komentuje PKP. „Energia uzyskana z promieniowania słonecznego w bardzo dużym stopniu pokrywa zużycie energii elektrycznej w hali. Z analizy wynika, że inwestycja może zwrócić się trzy razy szybciej niż zakładano, tj. w niespełna cztery lata”.

fot. PKP PLK

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala ograniczyć zużycie i koszty energii ze źródeł nieodnawialnych. To istotne, zwłaszcza że notowania energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii w okresie ostatnich 6 miesięcy wzrosły o blisko 75%”, czytamy w komunikacie PKP PLK.

fot. PKP PLK

Firma zakłada, że minimalny okres pracy instalacji wyniesie 25 lat. Szacunki wskazują, że zwrot kosztów instalacji nastąpi już po co najmniej 10-11 latach lub szybciej. Między innymi dlatego PKP chce instalować więcej systemów fotowoltaicznych, np. na panelach akustycznych, montowanych wzdłuż linii kolejowych. „To szansa na dodatkowe źródła energii do zasilania m.in. nastawni, oświetlenia przejść i przejazdów kolejowo-drogowych, przejść pod torami itp.”, komentuje PKP PLK w swoim oświadczeniu.

Analizy tego rozwiązania prowadzone są w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. „Obecnie prowadzone są badania mające na celu potwierdzenie rentowności i możliwości technicznych przy zachowaniu podstawowych funkcji ekranów, którą jest tłumienie hałasu”, informuje spółka.

źródło: pkp, wnp