Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

General Electric przetestuje w Wielkiej Brytanii największą na świecie turbinę wiatrową off-shore

General Electric przetestuje w Wielkiej Brytanii największą na świecie turbinę wiatrową off-shore

Firma General Electric ogłosiła, że niebawem zacznie testy rekordowej turbiny Haliade-X, ulokowanej w swojej placówce doświadczalnej w Blyth w Anglii. GE podpisało pięcioletnią umowę z brytyjską rządową agencją OREC, wspierającą rozwój systemów off-shore.

„To bardzo ważna umowa, jako że pozwoli nam przetestować Haliade-X szybciej tak w kontrolowanych, jak i ekstremalnych warunkach” – zauważył John Lavelle, CEO General Electric Offshore Wind.

Reklama

Nowa turbina ma mieć moc maksymalną wynoszącą 12 MW.

Concept art for General Electric's Haliade-X

Wielka Brytania liczy na szybkie zwiększenie swojego potencjału morskich instalacji wiatrowych. Do 2030 r. ma ich być łącznie 30 GW, czyli pięć razy więcej niż obecnie. Claire Perry, brytyjska minister energii i czystego wzrostu podkreśliła, że kontrakt zawarty między General Electric i OREC jest doskonałym przykładem zaawansowania technologii wiatrowej w tym kraju.

Dotychczasowo rekord wielkości dzierży turbina MHI Vestas o mocy 9 MW, która także zlokalizowana jest w Wielkiej Brytanii. Znajduje się ona na farmie wiatrowej u wybrzeży Aberdeen w Szkocji. Jej operatorem jest Vattenfall.

Porozumienie z OREC obejmuje, oprócz formalnej zgody na przeprowadzenie testów, także umowę o finansowanie badań GE przez Innovate UK oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. General Electric planuje bowiem stworzyć w Blyth najpotężniejszy na świecie emulator sieci energetycznej.

źródło: inhabitat

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.