Naukowcy z MIT opracowali metodę wytwarzania grafenu w długich wstęgach

Naukowcy od dawna wytwarzają grafenowe membrany na skalę laboratoryjną. Teraz jednak badaczom z MIT udało się opracować technologię produkcji grafenu w długich wstęgach. Dzięki nowej metodzie można produkować wstęgę z prędkością pięciu centymetrów na minutę. Najdłuższa nieprzerwana wstęga produkowana była przez niemalże pięć godzin i miała długość dziesięciu metrów.

„To pierwszy pokaz przemysłowej, skalowalnej metody wytwarzania wysokiej jakości grafenu, która dostosowana jest do tworzenia membran do filtracji molekuł” – twierdzą badacze. Membrany te można wykorzystywać do filtracji biologicznej, odsalania wody itp.

System do produkcji składa się z dwóch wałków i pasa transportowego biegnącego przez piec. Transportowana jest cienka, miedziana folia, na której osadzany jest grafen z mieszanki metanu i wodoru.

Massachusetts Institute of Technology, MIT, graphene, roll-to-roll system, manufacturing process, manufacturing

Profesor John Hart z MIT stwierdził: „wykorzystując ten proces, możemy zintegrować więcej kroków w linii produkcyjnej. Póki co pokazujemy, że możliwe jest skalowanie procesu do wielkości przemysłowej. Mamy nadzieję, że udowodni to, iż technologia membran grafenowych może być interesująca dla przemysłu i ma szansę na komercjalizację”.