Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Geotermia łódzka rośnie w siłę

Geotermia łódzka rośnie w siłę

Energia geotermalna stanowi jedno z bardziej przyszłościowych odnawialnych źródeł energii, ponieważ jej zasoby są praktycznie niewyczerpane, gdyż pochodzą z wnętrza skorupy ziemskiej. Na głębokich partiach Ziemi, znajdujących się poniżej 20 km od powierzchni, panuje temperatura oscylująca w okolicach 1000°C. Właśnie dzięki temu możliwe jest gromadzenie się ciepła w płytszych warstwach ziemskich, przede wszystkim w skałach i wodach – a dostęp do znajdującej się w nich energii można uzyskać dzięki otworom wiertniczym.

Reklama

oze geotermia technologie

Zdaniem firmy Frost & Sullivan, największym ograniczeniem związanym z wykorzystaniem ciepła pochodzącego z wnętrza Ziemi jest wysoki koszt początkowy takiego przedsięwzięcia. Sytuacja ta może jednak ulec dynamicznej zmianie, a to w związku z rosnącymi cenami ropy; nie bez znaczenia jest także rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, którzy coraz częściej szukają alternatywnych, zdrowszych rozwiązań. Według opracowania przygotowanego przez powyższą firmę, wydajność energii geotermalnej szacuje się na 70% – co stanowi spektakularny wynik, jeśli porówna się go z 20-35%-ową wydajnością, jaką otrzymuje się w przypadku energii słonecznej bądź wiatrowej.

Wykorzystanie naturalnych złóż geotermalnych upowszechnia się także w Polsce, ponieważ kraj ten posiada bogate zasoby takiej właśnie energii, szacowane na 1512 PJ/rok – stanowi to niemal 30% całkowitego zapotrzebowania Polski na ciepło.

Rodzime zasoby energii geotermalnej znajdują się przede wszystkim w pasie zlokalizowanym od Łodzi do Szczecina, w rejonie warszawsko-grudziądzkim, nieopodal Podhala oraz przedpola Sudetów. Województwa, które mają największe możliwości wykorzystania tych naturalnych zasobów, to warmińsko-mazurskie, mazowieckie, zachodnio-pomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Na ich terenie funkcjonuje obecnie kilka zakładów geotermalnych, zlokalizowanych w Pyrzycach, Bańskiej Niżnej, Stargardzie Szczecińskim, Uniejowie, Mszczonowie, Słomnikach, Laskach i Klikuszowej; realizowany jest także zakład znajdujący się w Toruniu.

Za polskie zagłębie ośrodków wykorzystujących energię geotermalną uważa się Zakopane i Podhale. Wybudowana na tym terenie infrastruktura sprawia, że ogrzewanie energią geotermalną jest o wiele bardziej opłacalne: szacuje się, że wykorzystanie takiego właśnie sposobu jest o 40% tańsze od ogrzewania gazem. Powyższe wyliczenia bardzo szybko przełożyły się na konkretne wyniki: obecnie nawet 90% tamtejszych hoteli i niemal ćwierć miliona zakopiańskich prywatnych gospodarstw korzysta właśnie z energii geotermalnej. Takie działanie dodatkowo zmniejsza emisje dwutlenku węgla i ogranicza powstawanie smogu, bardzo dokuczliwego w miesiącach zimowych.

Jednak wiele wskazuje na to, że Podhale może już niebawem oddać palmę pierwszeństwa innym polskim terenom. Do walki ostro ruszyło województwo łódzkie, gdzie – oprócz wybudowanego już ośrodka pozyskiwania energii geotermalnej w Uniejowie – przeprowadzane są kolejne ekspertyzy, mające wykazać, w których miejscowościach mogą powstać podobne inwestycje. Badania prowadzane są w Skierniewicach i Radomsku, natomiast odwierty już powstały w Kleszczowie oraz Poddębicach.

Kiedy mówimy o tym, że województwo łódzkie miało być drugim Podhalem, to ja powiem inaczej: to niedługo Podhale będzie musiało bronić swojej pozycji i będzie goniło województwo w zakresie rozwoju geotermii – tak całą sprawę komentuje Jakub Mielczarek, Sekretarz Województwa Łódzkiego.

Dowiedz się więcej o energii geotermalnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.