Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy możemy ogrzać się geotermią zamiast gazem?

Czy możemy ogrzać się geotermią zamiast gazem?

“Po co importować gaz z Rosji, skoro możemy ogrzewać nasze domy i firmy energią geotermalną?”. To retoryczne pytanie zadaje Marit Brommer z Międzynarodowego Stowarzyszenia Geotermalnego. W Europie trwają intensywne dyskusje o możliwościach wykorzystania energetyki geotermalnej na terenie UE.

Reklama

Geotermia w Europie zamiast gazu?

W związku z wojną w Ukrainie Europejska ogłosiła “jak najszybsze” przechodzenie z rosyjskich dostaw surowców na alternatywne, najlepiej niskoemisyjne rozwiązania. Na inwazję rosyjską zareagowały w związku z tym poszczególne sektory energetyczne. 

Europejska Rada Energii Geotermalnej (EGEC) opublikowała plan działania, który odnosi się do unijnej strategii odchodzenia od paliw kopalnych REpowerEU. EGEC uwzględniła udział energii geotermalnej, która może wesprzeć dążenie Europy do kilku kwestii jednocześnie: niezależności energetycznej, rezygnacji z paliw kopalnych oraz ochrony środowiska i neutralności klimatycznej. Najstarsza włoska elektrownia geotermalna w Toskanii wytwarza energię od 110 lat i wciąż działa. Kraje, takie jak Nowa Zelandia, Islandia i Kostaryka także opierają się w dużej mierze na tej energii odnawialnej. Inne kraje chcą wziąć z nich przykład.

Energetyka geotermalna okiem specjalistki

Geotermia ma kilka zalet. Dostrzegła je też prezes International Geothermal Association, która stwierdziła, że geotermia, jest idealną alternatywą dla rosyjskiego gazu, mająca także korzyści środowiskowe.

Geotermia daje ogromne możliwości w zakresie dekarbonizacji, stabilnych cen i ograniczenia zależności od rosyjskiego gazumówi Marit Brommer z Międzynarodowego Stowarzyszenia Geotermalnego (IGA).

Energia geotermalna wykorzystuje energię z gorącej wody (średnio o temp. 80 ℃), która jest pompowana z głębokich warstw ziemi. Schłodzona woda jest następnie pompowana z powrotem do gruntu, dzięki czemu nie dochodzi do utraty ciśnienia. To według Marit Brommer idealna alternatywa dla gazu.

Prezeska zaproponowała wykorzystanie geotermii na większą skalę m.in. w Holandii, która już od dłuższego czasu wykorzystuje energię geotermalną do wytwarzania energii cieplnej w szklarniach. Ponadto w zeszłym roku siedziba międzynarodowej organizacji przeniosła się do Hagi i to tutaj planowana jest inwestycja w geotermalne ogrzewanie miejskie. Podobnie, jak w Berlinie.

W porównaniu z przemysłem kopalnym, a także zrównoważonym sektorem energii słonecznej i wiatrowej, branża geotermalna jest tylko małym graczem na świecie. Nadal jesteśmy [bardzo mali] w transformacji energetycznej, ale naszą ambicją jest stać się gigantamimówi Marit Brommer. 

Prezeska IGA oczekuje, że w przyszłości także inne kraje dostrzegą korzyści płynące z tego zrównoważonego źródła energii. Mówi, że do tej pory potrzeba korzystania z tego źródła nie była tak wielka, jak dzisiaj zarówno ze względu wojny, jak i z powodu kryzysu klimatycznego.

Wiele krajów europejskich prawdopodobnie nie osiągnie założonych przez UE celów klimatycznych.

Czy to proste?

Energia geotermalna jest związana z inwazyjnym i głębokim wierceniem. Niektórzy obawiają się możliwych wstrząsów, ale Brommer uspokaja, że przy dobrze przeprowadzonych pracach, takie nie wystąpią. Tak, jak w przypadku instalacji innych źródeł energii odnawialnej – wiatrowej i słonecznej na dużą skalę, potrzebne są stosowne pozwolenia i licencje. Marit Brommer uważa, że aby pobudzić rozwój energetyki geotermalnej, potrzebne jest zainteresowanie tym tematem koncernów, takich jak Shell. Aby zwiększyć skalę geotermii, potrzebna jest wiedza i pieniądze płynące z sektora naftowego i gazowego. Czy energia geotermalna może zaspokoić zarówno potrzeby energetyczne Europejczyków, jak i ochronić środowisko przed postępem?  

źródło: lovegeothermal.com, ad.nl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.