Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowy spadek cen uprawnień do emisji. Węgiel drożeje po ataku na Ukrainę. Czas pożegnać się z szybką transformacją energetyczną?

Rekordowy spadek cen uprawnień do emisji. Węgiel drożeje po ataku na Ukrainę. Czas pożegnać się z szybką transformacją energetyczną?

Ceny uprawnień do emisji gwałtownie spadły po inwazji Rosji na Ukrainę. W ostatnich dniach opłata za tonę dwutlenku węgla utrzymuje się w okolicach 65 euro. Wraz z redukcją ceny uprawnień do emisji gwałtownie rośnie cena węgla. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Opłata uprawnień do emisji spadła o ponad 30% 

W ciągu ostatnich dni obserwujemy gwałtowny spadek ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach unijnego systemu ETS. Jeszcze kilka tygodni temu opłata za emisję była rekordowo wysoka, sięgając aż 96 euro za tonę. 3 marca wyniosła już tylko 64 euro.

w5RCpSRRCPfLCrLRCbv9HDPw0Cq6r5jwI91x 92Kw9ton7iLGY V55b9Ksy
Notowania cen uprawnień do emisji w ramach systemu EU ETS/ źródło: tradingeconomics.com 

Wiara w szybką transformację energetyczną UE została mocno zachwianapiszą na Twitterze analitycy Pekao. – Wcześniej rynek dyskontował szybkie wejście Fit for 55

Co to system EU ETS? 

EU ETS to unijny system handlu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, który obejmuje wszystkie kraje członkowskie UE, a także Islandię, Liechtenstein i Norwegię. 

System ma zachęcić do rezygnowania z paliw kopalnych w ramach osiągnięcia wspólnego celu neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. Polega na wyznaczaniu konkretnego przydziału emisji gazów cieplarnianych dla każdego z emitentów. 

Jak działa EU ETS i dlaczego polscy decydenci krytykują system EU ETS? 

Wojna przyczyną krachu

Sytuacja nie pozostawia wątpliwości – gwałtowny spadek opłaty za tonę emisji CO2 to konsekwencja rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Jak twierdzi analityczka EU Carbon Analysis, Ingvild Sorhus, narastający kryzys w Ukrainie i jego konsekwencje mogły przerazić inwestorów, co zmusiło ich do sprzedania aktywów. 

Powodem może być również skala represji nałożonych Rosję w ciągu ostatniego tygodnia. Niektórzy spekulują, że rosyjscy inwestorzy wycofują pieniądze z funduszy w obawie przed sankcjami.

Spółki węglowe odbijają się od dna  

Wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 najbardziej zagrażają spółkom energetycznym. Aż 60% ceny wyprodukowania energii to opłata za emisję dwutlenku węgla. Gwałtowny spadek cen uprawnień do emisji jest wyjątkowo korzystny dla sektora energetycznego. Zwłaszcza, że ceny węgla pobijają rekordy. 

Aktualnie tona węgla energetycznego kosztuje aż 400 dolarów. 

Y7P84pGi dVp0O1DWYh fulOlLe8mmuvAOPgyIYP8TDF0rsX2m0Xx UIK HMw2sUlzZzmfWKMQGG8EVTRwxkWTY2NEzs4IiDiuib jGOkobrB0SXsIcByZLtuVWBBjEFIrW4s9kf
Notowania cen węgla, źródło: tradingeconomics.com

Z wzrastającą ceną węgla wzrosły także akcje polskich spółek węglowych. Notowania PGE rosną o 16%, a Tauronu o 11%. Węgiel staje się coraz bardziej atrakcyjny. To oznacza prawdopodobne opóźnienie redukcji wydobycia tego surowca, a w konsekwencji potrzebnej transformacji energetycznej. 

Czy czeka nas destabilizacja rynku energetycznego?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa postuluje o zawieszenie systemu EU ETS w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. To nie pierwszy raz, kiedy polscy decydenci wnioskują o zawieszenie unijnego handlu emisjami

Tym razem powodem ma być konieczność przygotowania na wsparcie ukraińskiego systemu energetycznego. Podczas gdy eksperci przewidują gwałtowny wzrost cen energii i apelują o przyspieszenie transformacji energetycznej, Polska planuje wrócić do węgla.

Więcej w temacie:

Źródła: The Guardian, Business Insider 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.