Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Geotermia zasili poznańską sieć ciepłowniczą? Niewyczerpalna energia spod ziemi 

Geotermia zasili poznańską sieć ciepłowniczą? Niewyczerpalna energia spod ziemi 

Jak wynika z ekspertyzy przeprowadzonej przez geologów – już za 4 lata poznańską sieć ciepłowniczą mogą zasilić złoża geotermalne. To przełomowe odkrycie, które może uczynić z Poznania pierwsze duże miasto w Polsce zasilane podziemnym źródłem odnawialnym. 

Reklama

Pierwsze miasto w Polsce zasilane geotermią 

W Poznaniu prowadzone są badania sejsmiczne, za które odpowiada firma Innargi. Jak dotąd objęły one północną część miasta, trwają również prace nad środkowym oraz południowym obszarem. Po okresie 14 dni możliwa będzie wstępna ocena możliwości geotermalnych miasta. Badania są przeprowadzane za pomocą ciężarówek, które w czasie jazdy wysyłają w głąb ziemi “wibracje”, pozwalające ocenić stan i głębokość podziemnych zasobów. 

– Badania sejsmiczne są kolejnym ważnym krokiem w planowaniu naszego geotermalnego projektu w stolicy Wielkopolski. Dadzą nam one więcej szczegółowej wiedzy o strukturze geologicznej ziemi pod powierzchnią miasta. Dowiemy się także więcej o złożach gorącej wody, którą będziemy chcieli wykorzystać. Pozwoli nam to również lepiej zaplanować cały projekt. Źródła wody geotermalnej wesprą Veolię, odpowiedzialną za ogrzewanie miejskie, w dostarczeniu lokalnego, stabilnego i czystego ciepła dla mieszkańców Poznania – mówi Samir Abboud, dyrektor generalny w Innargi.

Geotermia pokryje nawet 20% zapotrzebowania?

Według spółki Veolia Energia Poznań złoża geotermalne mogą pozwolić na zapewnienie nawet 20% energii potrzebnej w miejskim systemie ciepłowniczym. 

– Ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, które jest odnawialnym źródłem energii, ma szansę stać się częścią naszego zielonego miksu energetycznego. Jest to zgodne z naszą wizją przyszłości ciepłownictwa, która idzie w parze z ekologiczną przyszłością miasta i ciągłą poprawą stanu środowiska oraz jakości powietrza – prognozuje prezes spółki Jakub Patalas.

Jak dotąd z zakładów ciepłowniczych słynie Podhale – geotermia ogrzewa tamtejsze domy już od 1992 roku. W przypadku miasta inwestycja w wydobycie wód podziemnych jest bardziej skomplikowana. Wymaga projektu skomponowanego z miejską architekturą oraz planami zagospodarowania przestrzennego. Wstępnie szacuje się, że projekt taki mógłby powstać do 2029 roku. 

Zobacz też: To 8. taki obiekt w Polsce – w Kole otwarto ciepłownię geotermalną. Czy da nam tańszy prąd?

Źródło: pap.pl, portalkomunalny.pl, poznan.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.