1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gigafabryka Tesli w Buffalo rozpoczęła produkcję solarnych dachówek

Gigafabryka Tesli w Buffalo rozpoczęła produkcję solarnych dachówek

 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ogromna fabryka Tesli w Buffalo – Gigafactory 2 – rozpoczęła produkcję dachówek solarnych. Przeniesiono ją tam tutaj z Fremont w Kalifornii w zeszłym roku. Oficjalnie wytwarzanie tych układów rozpoczęło się w grudniu zeszłego roku.

W Buffalo produkowane są szklane dachówki fotowoltaiczne. Nie wiadomo, ile ich już powstało, ale Tesla informuje, że w najbliższych miesiącach rozpocząć mają się montaże tych systemów na dachach klientów.

Póki co solarne dachówki odnaleźć możemy tylko na kilku dachach w USA, między innymi na domu CEO firmy Elona Muska. Zainstalowane one zostały tam w zeszłym roku w ramach pilotażowego projektu dachówek solarnych.

Tesla, Solar Roof, home, house, roof, roofing, glass

Jak podaje Tesla, solarne dachówki mają kosztować o 10-15% mniej niż zwykły dach wyposażony w panele fotowoltaiczne. Analityk z Bloomberg New Energy Finance, High Bromley nie jest tego taki pewien. Wyliczył on, że dach wykonany z dachówek Tesli na domu o powierzchni około 185 m2 kosztować ma około 57 tysięcy dolarów. Natomiast taki sam dach, ale pokryty dachówkami terakotowymi i z zamontowanymi klasycznymi modułami PV kosztować powinien 41 tysięcy dolarów. Jeśli zmienimy pokrycie domu na dachówkę asfaltową, to cena spadnie do 22 tysięcy dolarów.

Tesla zbiera zamówienia na dachy solarne od maja zeszłego roku. Firma nie podała, ile trafiło do niej od tego czasu.

Gigafabryka w Buffalo zatrudniać ma docelowo około 2900 osób. Tesla stworzyła 1460 nowych miejsc pracy. Pozostałe 1440 powinno powstać u dostawców i podwykonawców firmy.

Obecnie w fabryce pracuje 500 osób, ale nie wiadomo, ile z nich zajmuje się produkcją dla Tesli, a ile dla firm, z którymi Tesla współpracuje, np. dla Panasonica. Swoje moduły wytwarza on w tej fabryce od lata zeszłego roku. Zatrudnia przy tym 300 osób, ale na wiosnę chce zwiększyć załogę o około 60 osób.

źródło: inhabitat.com

fot. główne: Tesla, źródło: Canva, fot. w artykule: www.tesla.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.