Częstochowskie autobusy za 70 mln zł są bezużyteczne

Kiedy w 2016 roku Częstochowa zakupiła 40 egzemplarzy autobusów hybrydowych marki Solbus, wydawało się, że lokalną komunikację miejską czeka duża rewolucja. Niestety oferta złożona przez firmę Lider Trading oprócz bycia najtańszą okazała się też najbardziej problematyczną. Często dochodziło do awarii zakupionych autokarów. Kroplą, która przelała czarę goryczy, był pożar jednego z autobusów hybrydowych pod koniec kwietnia ubiegłego roku.

Autokary wycofano z codziennego użytkowania ze względu na ich wysoką awaryjność. Obecnie stoją one bezczynnie w zajezdni. Nie wiadomo, kiedy wrócą na częstochowskie drogi.

Na firmę Lider Trading nałożono kary, ale wystąpiła ona o postępowanie naprawcze. Spowolni to proces odzyskiwania pieniędzy. Co więcej, nie wszystkie naprawy udało się zrealizować w oparciu o procedurę gwarancyjną z uwagi na montaż różnych części i komponentów w sposób niezgodny z zaleceniami producentów. Ich koszt musiałoby pokryć miasto.

Biegły, szukając przyczyn zapłonu jednego z autobusów, stwierdził, że nigdy nie powinny one otrzymać potrzebnych certyfikatów i homologacji, ponieważ emitują zbyt duży hałas. Miejski przewoźnik zmuszony został do zakupu używanych autokarów, by móc przewozić pasażerów na wszystkich obsługiwanych przez siebie liniach.

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Lasy Państwowe będą samowystarczalne?

Następny artykuł

Gigafabryka Tesli w Buffalo rozpoczęła produkcję solarnych dachówek

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
lokalizatory gps nadajniki rejestratory terminale i inne urządzenia do monitoringu lokalizacji pojazdów sklep warszawa
%d bloggers like this: