Gmina Gierałtowice z własnym klastrem energii

10 października stał się dla Gminy Gierałtowice dniem symbolicznym. W tym dniu uruchomiono bowiem Klaster Energii Górniczo-Rolniczej Gminy Gierałtowice, w skład którego weszły m.in. powyższa gmina wraz z jednostkami samorządu terytorialnego, Instytutem Projektów i Analiz, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz JSW Innowacje. Koordynatorem całego klastra została spółka Control Process.

Inicjatywa ma na celu rozwój gminy w stronę samowystarczalności energetycznej w obszarze energii elektrycznej i ciepła. Dlatego obok działań typowych dla klastrów, tj. budowy nowych źródeł fotowoltaicznych, w planach widnieją także inne inicjatywy: wykorzystanie rolniczego charakteru gminy i wybudowanie biogazowni oraz stworzenie dwóch źródeł kogeneracyjnych, które będą opalane metanem stanowiącym odpad z kopalń.

Uczestnicy powyższego Klastra Energii dysponują dużymi odbiornikami energii o sterowanym profilu pracy. Pozwala to na wykorzystanie regulacyjności tych odbiorników w celu poprawy bilansowania klastra i świadczenia usług regulacyjnych. Planowane jest również zrealizowanie sprawdzonej już, interwencyjnej pracy wyspowej oraz zasilania gminnej infrastruktury krytycznej w odseparowaniu od sieci zewnętrznego dystrybutora.

Poza budową rozproszonych źródeł energii, w planach jest także wykorzystanie ciepła odpadowego ze źródeł kogeneracyjnych oraz budowa magazynu energii. W najbliższej przyszłości planowane są również inwestycje w infrastrukturę ładującą samochody elektryczne; ma to związek z geograficzną bliskością autostrad A4 i A1.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Seabin – innowacyjny patent na czyste zbiorniki wodne

Następny artykuł

Co dalej z kopcącymi kotłami?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,