Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gmina Gierałtowice z własnym klastrem energii

Gmina Gierałtowice z własnym klastrem energii

10 października stał się dla Gminy Gierałtowice dniem symbolicznym. W tym dniu uruchomiono bowiem Klaster Energii Górniczo-Rolniczej Gminy Gierałtowice, w skład którego weszły m.in. powyższa gmina wraz z jednostkami samorządu terytorialnego, Instytutem Projektów i Analiz, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz JSW Innowacje. Koordynatorem całego klastra została spółka Control Process.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Inicjatywa ma na celu rozwój gminy w stronę samowystarczalności energetycznej w obszarze energii elektrycznej i ciepła. Dlatego obok działań typowych dla klastrów, tj. budowy nowych źródeł fotowoltaicznych, w planach widnieją także inne inicjatywy: wykorzystanie rolniczego charakteru gminy i wybudowanie biogazowni oraz stworzenie dwóch źródeł kogeneracyjnych, które będą opalane metanem stanowiącym odpad z kopalń.

Uczestnicy powyższego Klastra Energii dysponują dużymi odbiornikami energii o sterowanym profilu pracy. Pozwala to na wykorzystanie regulacyjności tych odbiorników w celu poprawy bilansowania klastra i świadczenia usług regulacyjnych. Planowane jest również zrealizowanie sprawdzonej już, interwencyjnej pracy wyspowej oraz zasilania gminnej infrastruktury krytycznej w odseparowaniu od sieci zewnętrznego dystrybutora.

Poza budową rozproszonych źródeł energii, w planach jest także wykorzystanie ciepła odpadowego ze źródeł kogeneracyjnych oraz budowa magazynu energii. W najbliższej przyszłości planowane są również inwestycje w infrastrukturę ładującą samochody elektryczne; ma to związek z geograficzną bliskością autostrad A4 i A1.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.