Wiadomości OZE Gmina Wieliczka przeprowadzi termomodernizację budynków użyteczności publicznej 01 stycznia 2018 Wiadomości OZE Gmina Wieliczka przeprowadzi termomodernizację budynków użyteczności publicznej 01 stycznia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Dotacje pochodzące z Unii Europejskiej stanowią dużą szansę nie tylko dla większych miast, ale przede wszystkim dla mniejszych miejscowości. To właśnie dzięki takim środkom często realizowane są inwestycje, których w normalnych warunkach nie udałoby się przeprowadzić. Jako przykład można podać planowane działania mające na celu termomodernizację budynków użyteczności publicznej w gminie Wieliczka; zostaną one rozpoczęte na początku 2018 roku. Na ten cel uzyskano z funduszy unijnych 3,2 miliona złotych. Gmina z własnej kieszeni dołoży kolejne 2 miliony, dzięki czemu w całości zostaną pokryte wszystkie koszty wygenerowane przez inwestycję. W ramach realizowanego projektu zmodernizowanych zostanie dziesięć budynków użyteczności publicznej; wśród nich znajdują się m.in. remizy ochotniczych straży pożarnych oraz szkoły znajdujące się na terenie gminy. Dzięki pozyskanym środkom obiekty te zostaną ocieplone, zyskają nową elewację oraz system grzewczy, w skład którego będą wchodzić kotłownie spełniające najnowsze standardy. Reklama – Projekt ma na celu poprawę efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej, a to przełoży się m.in. polepszenie jakości środowiska poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Dzięki uporządkowaniu gospodarki energetycznej w budynkach komunalnych poprawią się warunki użytkowania ich przez mieszkańców. Obniżeniu ulegną także roczne koszty utrzymania tych obiektów – tak w wywiedzie dla portalu dziennikpolski24.pl podsumowała inwestycję Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.