Gminy z Podlasia zyskują unijne dotacje na kolektory słoneczne i wymianę pieców

Gminy z Podlasia otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości 4,6 mln złotych na montaż kolektorów słonecznych. Znajdą się one przede wszystkim na dachach gospodarstw domowych, których mieszkańcy są w trudnej sytuacji socjalnej. Wartość całkowita projektu wspieranego przez władze gminne to 6,6 mln złotych.

Dotacje na montaż kolektorów słonecznych w podlaskich gminach pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Skorzystają z nich mieszkańcy miasta (planowane 120 instalacji) i gminy Siemiatycze (87), Nurzec-Stacji (87), Dziadkowic (87), Mielnika (83), Drohiczyna (81), Grodziska (73), Milejczyc (36) i Perlejewa (23).

Dotacją objętych będzie łącznie 676 inwestycji w kolektory słoneczne. Wesprą one przede wszystkim rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji socjalnej i np. korzystają ze świadczeń pomocy społecznej lub się do nich kwalifikują.

Fotowoltaika od Columbus Energy

To jednak nie jedyny projekt, który zostanie dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Siemiatycze mają zamiar do lipca 2018 roku wymienić kotły centralnego ogrzewania w 30 prywatnych budynkach. Cel inwestycji to obniżenie emisji zanieczyszczeń ze źródeł ciepła o 30 procent. Ze środków unijnych i gminnych przeznaczono na to działanie ponad 300 tys. złotych.