Google Dandelion – nowy projekt geotermalny od Google

Od pewnego czasu Google inwestuje w proekologiczne rozwiązania. Jako przykład takich działań warto przytoczyć projekt Sunroof, pozwalający sprawdzić stopień nasłonecznienia w danej lokalizacji oraz zamówić montaż instalacji fotowoltaicznej prosto z przeglądarki Google. Teraz przyszedł czas na nowe przedsięwzięcie, tym razem związane z geotermią.

Google X to dział firmy zajmujący się tworzeniem zupełnie nowych projektów, niezwiązanych z obecnymi obszarami działalności Google. Przedsięwzięcia, nad którymi pracuje ten zespół, określane są jako moonshots, czyli loty na Księżyc. Jeden z takich lotów, Dandelion, został właśnie przedstawiony światu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dandelion to spółka, która będzie działać niezależnie od Alphabet, co czyni ją wyjątkową spośród innych moonshots. Alphabet to holding powołany przez Google, w celu ochrony przed gigantycznymi karami od Unii Europejskiej za nadużywanie dominującej pozycji na rynku.

Dandelion pozwala na wykorzystanie energii geotermalnej do regulowania temperatury wewnątrz domu. Na początku system będzie oferowany w Nowym Jorku. Wyjaśniając taki wybór lokalizacji, podano, że pogoda w tym rejonie jest zmienna, dzięki czemu będzie można go wykorzystywać zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania. Ponadto Nowy Jork to stan gęsto zaludniony, co może wpłynąć na zainteresowanie projektem. Szacunkowa cena systemu to 20–25 tysięcy dolarów lub w systemie ratalnym – od 160 do 180 dolarów miesięcznie przez okres dwudziestu lat.