Google Dandelion – nowy projekt geotermalny od Google

Od pewnego czasu Google inwestuje w proekologiczne rozwiązania. Jako przykład takich działań warto przytoczyć projekt Sunroof, pozwalający sprawdzić stopień nasłonecznienia w danej lokalizacji oraz zamówić montaż instalacji fotowoltaicznej prosto z przeglądarki Google. Teraz przyszedł czas na nowe przedsięwzięcie, tym razem związane z geotermią.

Google X to dział firmy zajmujący się tworzeniem zupełnie nowych projektów, niezwiązanych z obecnymi obszarami działalności Google. Przedsięwzięcia, nad którymi pracuje ten zespół, określane są jako moonshots, czyli loty na Księżyc. Jeden z takich lotów, Dandelion, został właśnie przedstawiony światu.

Dandelion to spółka, która będzie działać niezależnie od Alphabet, co czyni ją wyjątkową spośród innych moonshots. Alphabet to holding powołany przez Google, w celu ochrony przed gigantycznymi karami od Unii Europejskiej za nadużywanie dominującej pozycji na rynku.

Dandelion pozwala na wykorzystanie energii geotermalnej do regulowania temperatury wewnątrz domu. Na początku system będzie oferowany w Nowym Jorku. Wyjaśniając taki wybór lokalizacji, podano, że pogoda w tym rejonie jest zmienna, dzięki czemu będzie można go wykorzystywać zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania. Ponadto Nowy Jork to stan gęsto zaludniony, co może wpłynąć na zainteresowanie projektem. Szacunkowa cena systemu to 20–25 tysięcy dolarów lub w systemie ratalnym – od 160 do 180 dolarów miesięcznie przez okres dwudziestu lat.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

SEPA: fotowoltaika w USA rozkwita, wzrasta udział społecznych farm wiatrowych

Następny artykuł

Moc brazylijskich wiatraków przekroczyła 11 GW

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,