Grecja zainwestuje 3,6 miliardów euro w słońce i wiatr

Grecja jest prawnie zobowiązana do zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w swoim miksie energetycznym do poziomu 18% w perspektywie do 2020 roku. Rząd grecki przygotował program inwestycyjny obejmujący energetykę solarną i wiatrową o wartości około 3,6 miliardów euro. W tym roku odbędą się pierwsze aukcje OZE.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Aukcje będą dotyczyły sprzedaży 2,6 GW energii solarnej i wiatrowej. Grecja liczy na przyciągnięcie inwestorów, niskie ceny energii oraz wzmocnienie roli OZE w regonie Morza Śródziemnego. „Od teraz produkcja energii odnawialnej oraz jej ceny będą określane w drodze konkurencyjnego procesu przetargowego”, powiedział minister energetyki Grecji, George Stathakis.

Władze Grecji opublikowały ostateczne zasady swoich pierwszych aukcji oraz harmonogram i wielkość projektów inwestycyjnych. Pierwszy przetarg odbędzie się już 2 lipca br. Aukcja będzie obejmowała instalację 300 MW mocy w ramach energetyki wiatrowej oraz 300 MW mocy w ramach fotowoltaiki. Aukcja będzie otwarta dla projektów wiatrowych o mocy od 3MW do 50 MW oraz projektów słonecznych w dwóch przedziałach: mniej niż 1MW oraz od 1 MW do 20 MW.

W latach 2018-2020 będą odbywać się corocznie aukcje po 300 MW dla wiatru i słońca, dodatkowo od 2019 roku będą miały miejsce dwa przetargi po 400 MW. Całość nowych, zainstalowanych mocy odpowiada mocy dwóch reaktorów jądrowych.

Postawienie obok taryf gwarantowanych feed-i  także na system aukcyjny może przyśpieszyć w Grecji rozwój OZE.  Podobny ruch rozważa także Ukraina. W styczniu 2018 roku Komisja Europejska (KE) zatwierdziła ​​grecki program aukcyjny dotyczący produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz wskazała, że jest zgodny z wytycznymi UE w sprawie pomocy państwa na rzecz ochrony środowiska i energii.

„Jest dużo inwestorów zainteresowanych energetyką wiatrową, w tym wielu inwestorów zagranicznych, głownie prywatnych funduszy, co jest bardzo interesujące”, skomentował Dimitris Assimakis, partner w RoseFulbright, firmie doradczej w sektorze energetycznym.

wykres

Grecja słynie ze znakomitego klimatu, który jest motorem napędowym branży turystycznej. Kraj ten posiada dobre warunki do rozwoju także energetyki wiatrowej. Europejski Bank Inwestycyjny (ang. European Investment Bank, EIB) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) działają w Grecji i najprawdopodobniej będą udzielać pożyczek deweloperom tych projektów. W ubiegłym roku EBOR zobowiązał się pożyczyć 300 milionów euro na sfinansowanie rozwoju czystej energii w krajach śródziemnomorskich.

Źródła: Bloomberg, Renewable Energy World, Power Technology, World Bank