Ukrenergo namawia do zastosowania aukcji dla projektów o mocy powyżej 10 MW

Ukrenergo, państwowa firma energetyczna i operator sieci Integrated Power System (IPS), wyraziła poparcie dla rezygnacji z taryf gwarantowanych (feed-in) i zastosowania systemu aukcyjnego dla obiektów energetyki odnawialnej o mocy od 10. do 15. MW i więcej. Stanowisko ukraińskiej spółki przedstawił Wsiewołod Kowalczuk.

Aukcje, który powinny zostać wprowadzone w życie, są obowiązkowe; mają one dotyczyć tylko dużych projektów. Na Ukrainie tego typu projekty obejmują instalacje o mocy 10-15 MW – powiedział przedstawiciel Ukrenergo podczas okrągłego stołu zorganizowanego 10 października br.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie na Ukrainie działa system tzw. zielonych taryf, w ramach których dane ulgi obowiązują poszczególne rodzaje energetyki odnawialnej. System ten działa od 2009 roku, a dzięki niemu zagraniczni inwestorzy czują się zachęceni do inwestowania przede wszystkim w energetykę słoneczną. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Ukraińscy przedsiębiorcy chcą obniżenia zielonych taryf dla energetyki słonecznej.

Z kolei przewodniczący Krajowej Komisji ds. Regulacji Usług Energetycznych, Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych, Dmytro Wowk, podkreślił znaczenie rozwoju „zielonej generacji” poprzez wprowadzenia narzędzia PPA (Power Purchase Agreements), czyli długoterminowej umowy na zakup energii.

Jak informowaliśmy w tekście Coraz więcej mocy w zielonej energetyce Ukrainy, zdolność generacyjna zielonej energetyki na Ukrainie wzrosła w ciągu ostatnich 9 miesięcy o 18%, co odpowiada 1320 MW.

Źródła: Interfax