Ukraińscy przedsiębiorcy chcą obniżenia zielonych taryf dla energetyki słonecznej

Ukraińskie Stowarzyszenie Energetyki Odnawialnej (ukr. Українська асоціація відновлюваної енергетики; UAVE) poinformowało, że będzie dążyło do obniżenia zielonych taryf dla instalacji solarnych. Zgodnie z informacjami podanymi na portalu Interfax, stowarzyszenie to chce podjąć działania na rzecz obniżenia taryf, o których wspomniał Igor Tynnyi podczas tegorocznego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Kijowie.

Będziemy proponować wczesne zmniejszenie poziomu zielonych taryf dla energetyki solarnej. Naszym zdaniem muszą być one skoncentrowane na biogazie i biomasie – powiedział Tinnyj, właściciel wielu elektrowni wodnych na terenie Ukrainy.

Obecnie na Ukrainie działa system tzw. zielonych taryf, w ramach których dane ulgi obowiązują poszczególne rodzaje energetyki odnawialnej. System ten działa od 2009 roku, a dzięki niemu zagraniczni inwestorzy czują się zachęceni do inwestowania przede wszystkim w energetykę słoneczną.

UAVE jest stowarzyszeniem non-profit, zrzeszającym uczestników rynku energii odnawialnej na Ukrainie. Jest też niezależną organizacją, której inicjatywy w dziedzinie energetyki odnawialnej – jak czytamy na stronie stowarzyszenia – charakteryzują się sporą skutecznością. Głównym celem organizacji jest skonsolidowanie pozycji wszystkich uczestników rynków OZE, by stworzyć jak najkorzystniejsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie. Członkowie stowarzyszenia chcą także działać na rzecz niezależności energetycznej tego kraju.

Jak informowaliśmy w tekście Coraz więcej mocy w zielonej energetyce Ukrainy zdolność generacyjna zielonej energetyki na Ukrainie wzrosła w ciągu ostatnich 9 miesięcy o 18%, co odpowiada 1320 MW.

Źródła: UAWE, Interfax

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Lasy tropikalne emitują zatrważające ilości CO2

Następny artykuł

Ranking europejskiego transport-sharingu. Jak wypadła Warszawa?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,