Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greckie Tilos na drodze do samowystarczalności energetycznej

Greckie Tilos na drodze do samowystarczalności energetycznej

Ukształtowanie geograficzne wysp wiąże się z ich zależnością energetyczną od paliw kopalnych i importu energii, co przekłada się na wysokie koszty transportu. W obliczu takich trudności wspólnoty wyspiarskie w coraz większym stopniu koncentrują się na rozwiązaniach wykorzystujących czystą energię. Finansowany przez Unię Europejską projekt TILOS ma sprawić, że grecka wyspa Tilos jako pierwsza w basenie Morza Śródziemnego będzie zasilana wyłącznie energią odnawialną.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ta maleńka wyspa na Morzu Egejskim liczy około 500 mieszkańców. Latem liczba ta podwaja się ze względu na turystów. Tilos otrzymuje energię elektryczną za pośrednictwem podwodnego kabla z elektrowni zasilanej olejem napędowym, znajdującej się na pobliskiej wyspie Kos. Jednak wzajemne połączenia międzysystemowe nie są niezawodne – ze względu na częste występowanie usterek, które powodują przerwy w zasilaniu. Awarie te generują znaczne koszty. Po poważnych przestojach dodatkowe generatory diesla na wyspie są uruchamiane ręcznie, co zwiększa ślad węglowy.

Zgodnie z najnowszą wiadomością na stronie internetowej projektu, konsorcjum właśnie „ukończyło fazę rozruchu zintegrowanego systemu magazynowania energii na akumulatorze na wyspie Tilos, co sygnalizuje początek systemowej eksploatacji próbnej w trybie konsumenta”. Głównym celem projektu jest zademonstrowanie potencjału „lokalnego/niewielkiego systemu przechowywania energii elektrycznej w akumulatorach, który pełni wiele funkcji w mikrosieci na wyspie i który współdziała przy tym również z główną siecią elektryczną”.

System hybrydowy

Prototypowy system do produkcji i magazynowania energii elektrycznej składa się z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, małej farmy fotowoltaicznej o mocy 160 kW i systemu przechowywania energii o pojemności 2,4 MWh.

Oprócz elektrowni hybrydowej system posiada też inteligentne liczniki i urządzenia do zarządzania popytem. To również przyczynia się do powodzenia projektu i osiągnięcia najwyższej możliwej autonomii elektrycznej. System może obsłużyć około 70% lokalnego zapotrzebowania podczas samodzielnej pracy, ale jego zakres ma zostać powiększony.

Cytowany w „Associated Press” kierownik projektu, Spyros Aliferis, podkreślił znaczenie aspektu magazynowania energii: „Energia wytwarzana przez turbiny wiatrowe i fotowoltaikę będzie przechowywana w bateriach, dzięki czemu energia ta może być wykorzystywana do zasilania sieci, gdy istnieje zapotrzebowanie”. Podkreślił również, że: „W miarę oddalania się od tradycyjnego uzależnienia od paliw kopalnych poprzez wykorzystanie siły wiatru i słońca, wyspa Tilos może wkrótce eksportować energię do Kos zamiast importować elektryczność ze spalania ropy naftowej”.

Transfer wiedzy

Inne wyspy również uczestniczą w projekcie TILOS. Należą do nich Pellworm (Niemcy), La Graciosa (Portugalia) i Korsyka (Francja). „Ogólną ideą jest stworzenie specjalnej platformy, która umożliwi transfer wiedzy technologicznej między wyspami, wykorzystując również doświadczenie zdobyte w systemie inteligentnych sieci Pellworm, i wyznaczy nowe możliwości rozwoju podobnych systemów na innych wyspach”, czytamy w informacjach dotyczących projektu.

Partnerzy projektu uważają, że TILOS „stworzy podstawy dla przyszłego rozwoju i replikacji podobnych systemów hybrydowych w regionach wyspiarskich i odległych społecznościach borykających się z problemami związanymi z energią”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.