Greckie Tilos na drodze do samowystarczalności energetycznej

Ukształtowanie geograficzne wysp wiąże się z ich zależnością energetyczną od paliw kopalnych i importu energii, co przekłada się na wysokie koszty transportu. W obliczu takich trudności wspólnoty wyspiarskie w coraz większym stopniu koncentrują się na rozwiązaniach wykorzystujących czystą energię. Finansowany przez Unię Europejską projekt TILOS ma sprawić, że grecka wyspa Tilos jako pierwsza w basenie Morza Śródziemnego będzie zasilana wyłącznie energią odnawialną.

Ta maleńka wyspa na Morzu Egejskim liczy około 500 mieszkańców. Latem liczba ta podwaja się ze względu na turystów. Tilos otrzymuje energię elektryczną za pośrednictwem podwodnego kabla z elektrowni zasilanej olejem napędowym, znajdującej się na pobliskiej wyspie Kos. Jednak wzajemne połączenia międzysystemowe nie są niezawodne – ze względu na częste występowanie usterek, które powodują przerwy w zasilaniu. Awarie te generują znaczne koszty. Po poważnych przestojach dodatkowe generatory diesla na wyspie są uruchamiane ręcznie, co zwiększa ślad węglowy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zgodnie z najnowszą wiadomością na stronie internetowej projektu, konsorcjum właśnie „ukończyło fazę rozruchu zintegrowanego systemu magazynowania energii na akumulatorze na wyspie Tilos, co sygnalizuje początek systemowej eksploatacji próbnej w trybie konsumenta”. Głównym celem projektu jest zademonstrowanie potencjału „lokalnego/niewielkiego systemu przechowywania energii elektrycznej w akumulatorach, który pełni wiele funkcji w mikrosieci na wyspie i który współdziała przy tym również z główną siecią elektryczną”.

System hybrydowy

Prototypowy system do produkcji i magazynowania energii elektrycznej składa się z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, małej farmy fotowoltaicznej o mocy 160 kW i systemu przechowywania energii o pojemności 2,4 MWh.

Oprócz elektrowni hybrydowej system posiada też inteligentne liczniki i urządzenia do zarządzania popytem. To również przyczynia się do powodzenia projektu i osiągnięcia najwyższej możliwej autonomii elektrycznej. System może obsłużyć około 70% lokalnego zapotrzebowania podczas samodzielnej pracy, ale jego zakres ma zostać powiększony.

Cytowany w „Associated Press” kierownik projektu, Spyros Aliferis, podkreślił znaczenie aspektu magazynowania energii: „Energia wytwarzana przez turbiny wiatrowe i fotowoltaikę będzie przechowywana w bateriach, dzięki czemu energia ta może być wykorzystywana do zasilania sieci, gdy istnieje zapotrzebowanie”. Podkreślił również, że: „W miarę oddalania się od tradycyjnego uzależnienia od paliw kopalnych poprzez wykorzystanie siły wiatru i słońca, wyspa Tilos może wkrótce eksportować energię do Kos zamiast importować elektryczność ze spalania ropy naftowej”.

Transfer wiedzy

Inne wyspy również uczestniczą w projekcie TILOS. Należą do nich Pellworm (Niemcy), La Graciosa (Portugalia) i Korsyka (Francja). „Ogólną ideą jest stworzenie specjalnej platformy, która umożliwi transfer wiedzy technologicznej między wyspami, wykorzystując również doświadczenie zdobyte w systemie inteligentnych sieci Pellworm, i wyznaczy nowe możliwości rozwoju podobnych systemów na innych wyspach”, czytamy w informacjach dotyczących projektu.

Partnerzy projektu uważają, że TILOS „stworzy podstawy dla przyszłego rozwoju i replikacji podobnych systemów hybrydowych w regionach wyspiarskich i odległych społecznościach borykających się z problemami związanymi z energią”.