Greenpeace proponuje rozwiązania dla zanieczyszczonej Jakarty

Jakarta boryka się z problemem ciągle rosnącej liczby odpadów, która spowodowana jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest regularnie zwiększająca się liczba ludności, co pokazują statystyki. Od 1970 roku ich liczba wzrosła z poziomu 4,5 miliona do nieco ponad 10 milionów w 2016 roku. Analitycy przewidują, że to nie koniec – ich zdaniem do 2020 roku aglomeracja Jakarty będzie liczyć co najmniej 35 milionów mieszkańców, a to znacząco przyczyni się do wzrostu ilości generowanych odpadów. Indonezyjski Greenpeace nie widzi większego problemu w rosnącej społeczności, a w nieporadności rządzących oraz wykorzystywaniu opakowań jednorazowych na szeroką skalę.

W opublikowanym przez indonezyjski oddział Greenpeace komunikacie zwrócono uwagę na niebezpieczny trend rosnącej popularności opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych, których produkcja zamiast maleć – rośnie. Największa część z nich jest wykorzystywana przez firmy i przedsiębiorstwa produkujące butelkowaną wodę, ponieważ tego typu opakowania stanowią blisko 40% spośród całości. Lider Greenpeace Indonesia – Muharram Atha Rasyadi zaznaczył, że jedynym kluczem do redukcji ilości odpadów z tworzyw sztucznych jest zmniejszenie ich użycia w życiu codziennym.

Rasyadi dodał także, że do tego potrzebne są również systemowe rozwiązania, które skłonią Indonezyjczyków do większej troski o środowisko naturalne. Jego zdaniem administracja Jakarty powinna wpłynąć na lokalne firmy i przedsiębiorstwa, zachęcając je do ograniczenia ilości opakowań sztucznych. Najlepszym argumentem jest fakt, że tylko 9% odpadów plastikowych na świecie jest poddawanych recyklingowi. Cała reszta prawdopodobnie zostaje ulokowana na wysypiskach śmieci oraz trafia do wód i oceanów.

„Podczas Światowego Dnia Wody nie powinniśmy zapominać o problemie dostępności i niskiej jakości naszych źródeł wody pitnej spowodowanej niezrównoważoną konsumpcją, słabością systemu zarządzania odpadami, chemicznymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z przemysłu oraz brakiem kontroli zużycia jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych”, wyjaśnił lider indonezyjskiego oddziału Greenpeace.