Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogromny krok dla Uzbekistanu – 1-gigawatowy projekt solarny ma pomóc w redukcji poziomu emisji

Ogromny krok dla Uzbekistanu – 1-gigawatowy projekt solarny ma pomóc w redukcji poziomu emisji

Firma SkyPower mająca swoją siedzibę w Toronto poinformowała pod koniec kwietnia, że podpisana została umowa na budowę 1-GW systemów fotowoltaicznych w całym Uzbekistanie, co ma przynieść temu krajowi rewolucję OZE – taka moc stanowić będzie aż 8% miksu energetycznego Uzbekistanu.

W kwietniu zeszłego roku Uzbekistan dołączył do konwencji ONZ, która zobowiązuje do starania się o redukcję emisji. Rząd tego kraju przyjął, że do 2030 roku 6% energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obietnice może udać się spełnić nawet z nawiązką. Po budowie instalacji PV udział OZE w miksie osiągnąć może aż 10% – pozostałe 2% uzupełnić mają istniejące już elektrownie wodne.

SkyPower jest pierwszą firmą w historii Uzbekistanu, która rozpoczęła współpracę z państwowym przedsiębiorstwem energetycznym Uzbekenergo. „To historyczny moment dla rządu Uzbekistanu i SkyPower. Cieczymy się, że będziemy mogli zbudować pierwsze instalacje solarne w Uzbekistanie”, komentował Kerry Adler, CEO SkyPower.

„Prezydent Shavkat Mirziyoyev ma nowoczesną wizję Uzbekistanu, podobnie jak premier tego kraju, popierani przez kierujących pracami Uzbekenergo i Narodowego Zarządu Projektów. Wszyscy razem zrobiliśmy bardzo dużo, by projekt ruszył do przodu”, komentuje Kerry.

Jak podaje Krajowy Ośrodek Depozytowy Uzbekistanu, kraj ten jest w grupie najbardziej narażony na konsekwencje zmian klimatycznych na świecie. „Bez dodatkowych działań nasze państwo może stanąć przed niedoborem wody, pustynnieniem terenu i suszami, co przełożyć się ma na bezpieczeństwo, jak i zagrożenie głodem”, mówi Ośrodek. Jako przykład podaje tutaj zniknięcie Morza Aralskiego – unikatowego, największego śródlądowego zbiornika wodnego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.