Groźna choroba skóry u delfinów. Przyczyną zmiany klimatyczne

Naukowcy z Marine Mammal Center zidentyfikowali nową chorobę skóry u delfinów, powiązaną ze zmianami klimatu. Co prawda po raz pierwszy schorzenie zaobserwowano w 2005 roku, jednak dopiero teraz udało się odkryć jego bezpośrednią przyczynę. Jak się okazuje, jest nią zmniejszone zasolenie wody. 

Plamy na ciele delfinów butlonosych 

Marine Mammal Center (MMC) w Sausalito w Kalifornii, to największy na świecie szpital dla ssaków morskich. Badacze zajmowali się delfinami butlonosymi, u których pojawiały się niejednolite i wypukłe zmiany skórne na całym ciele, czasami zajmując nawet 70% jego powierzchni. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Czasopismo naukowe “Scientific Reports” opublikowało wyniki ich badań. Jak czytamy, bezpośrednią przyczyną choroby jest zmniejszone zasolenie wody, wywołane zmianami klimatycznymi. 

Słodka woda źle wpływa na zdrowie delfinów

Warunki pogodowe, panujące w ostatnich latach w Luizjanie, Missisipi, Alabamie, Florydzie i Teksasie, pomogły znaleźć odpowiedź. We wszystkich tych miejscach charakterystycznym czynnikiem był nagły i ulewny deszcz, drastycznie zmniejszający poziom zasolenia wód przybrzeżnych, w których przebywają delfiny butlonose. Taki stan wód utrzymywał się przez długi czas, szczególnie po intensywnych sztormach, takich jak huragany Harvey i Katrina. 

Klimatolodzy podkreślają, że wraz ze wzrostem temperatury, ekstremalne burze i huragany będą występować częściej, a w konsekwencji spowodują częstsze i bardziej dotkliwe choroby u delfinów, lub innych stworzeń morskich. 

– Ta wyniszczająca choroba skóry zabija delfiny od czasu huraganu Katrina [od 2005 roku – przyp.red.]. Cieszymy się, że ostatecznie zdefiniowaliśmy problem – powiedział Pádraig Duignan z Marine Mammal Center. – Biorąc pod uwagę rekordowy sezon huraganów w Zatoce Meksykańskiej w tym roku, i coraz intensywniejsze sztormy na całym świecie, spowodowane zmianami klimatycznymi, z całą pewnością możemy spodziewać się większej liczby epidemii zabijających delfiny. 

Choroba dotyka także zwierzęta w Australii

Obecnie na tę samą chorobę cierpią rzadkie i zagrożone delfiny burruńskie (butlonosy południowe) w południowo-wschodniej Australii. Badania naukowców z MMC stanowią implikację do diagnozowania i dalszego leczenia zarażonych zwierząt.

Na podstawie zdobytej wiedzy specjaliści określili długoterminowe prognozy dla chorych delfinów jako “złe”. Odnosi się to przede wszystkim do ssaków, które były narażone na przebywanie w słodkiej wodzie przez długi czas. 

– Ponieważ ocieplenie oceanu wpływa na ssaki morskie na całym świecie, odkrycia zawarte w tym artykule pozwolą na łagodzenie czynników prowadzących do wybuchów chorób przybrzeżnych społeczności delfinów, które są już dotknięte utratą i degradacją siedlisk – powiedział Duignan i dodał: – To badanie rzuca światło na stale rosnące obawy i mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok w walce ze śmiertelną chorobą.

Źródło: phys.org