Gubernator stanu Nowy Jork chce wprowadzić zakaz stosowania jednorazowych opakowań plastikowych

Władze Nowego Jorku planują zakazać wykorzystywania jednorazowych, plastikowych opakowań. Już dziesięć miast z całego stanu wprowadziło w swoim obrębie tego rodzaju regulacje, a teraz cały stan ma iść w ich ślad – tak przynajmniej chce jego gubernator, Andrew Cuomo. Przedstawił on przed stanowym parlamentem projekt ustawy. Problem jest poważny, bo w tym rejonie USA zużywa się około 23 miliardów tego rodzaju opakowań rocznie.

An old woman wearing a winter coat carries plastic bags down the street

W zeszłym roku gubernator stworzył specjalny zespół do walki z problemem plastikowych śmieci. Na podstawie raportu zespołu opracowano projekt rozporządzenia. Zakaz wykorzystania ma nie obejmować worków na śmieci, opakowań ubrań i plastikowych toreb do pakowania niektórych rodzajów produktów spożywczych, takich jak mięso i owoce. Obejmie już jednak jednorazowe worki foliowe.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Cumo jednocześnie chce uruchomić kampanie edukacyjną dla całego stanu. Dotyczyć ma ona wpływu plastikowych opakowań na środowisko i promować wykorzystanie opakowań wielorazowych.

Czy projekt Cuomo przejdzie? Tego nie wiadomo, ponieważ stanowy senat bywa przeciwny tego rodzaju regulacjom – parlament sprzeciwił się wprowadzeniu opłaty (pięciu centów) za jednorazowe opakowania plastikowe. Jak mówi przedstawiciel prasowy parlamentu stanu Nowy Jork, Carl Heastie, parlament generalnie popiera nowy pomysł i wskazuje, że opłaty były zupełnie czym innym. Mimo wszystko w senacie większość stanową republikanie, którzy niekoniecznie są skłonni podpisywać się pod takimi rozporządzeniami.

Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, to nowe prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

źródło: new york times