GUST Project znów zwycięski

Studenci Politechniki Łódzkiej powtórzyli swój międzynarodowy sukces. Drugi rok z rzędu zwyciężyli w zawodach International Small Wind Turbine Contest, które w tym roku zostały zorganizowane przez NHL University of Technology w Leeuwaden. Zadaniem zespołów, biorących udział w konkursie, było zbudowanie przydomowej turbiny wiatrowej oraz opracowanie potrzebnej dokumentacji. GUST Project pokonał rywali z najlepszych europejskich uczelni, dzięki czemu studenci Politechniki Łódzkiej obronili tytuł sprzed roku.

Generative Urban Small Turbine (GUST) to projekt stworzony przez studentów oraz doktorantów z Wydziału Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE. W skład zespołu GUST Project wchodzi osiemnastu studentów (studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich) oraz czterech opiekunów merytorycznych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Turbina, zbudowana przez łódzkich studentów, została poddana wielu testom w tunelu aerodynamicznym na Uniwersytecie w Delft. Wcześniej należało jednak przygotować dokumentację, a także raport techniczny. W skład jury konkursu weszły osoby pochodzące z różnych stron świata, ściśle związane z nauką, a także przemysłem. Zwycięstwo studentów z Politechniki Łódzkiej jest doskonałym przykładem na to, że ciężka praca popłaca.

Wiatraki z polskim GUST-em