Bełchatów i Kozienice trują Europę

Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Europie mają polskie elektrownie. Ranking powstał w oparciu o dane z 2015 roku, dotyczące aż 35 tysięcy zakładów energetycznych oraz kopalń, nie tylko z Unii Europejskiej, ale również z Serbii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Na czele zestawienia najbardziej toksycznych i zanieczyszczających środowisko elektrowni znalazł się Bełchatów. Na drugim miejscu uplasował się zakład energetyczny Drax w Wielkiej Brytanii, który wyprzedził niemiecki Jänschwalde. Druga polska elektrownia, Kozienice, została sklasyfikowana tuż za podium, na czwartym miejscu.

Jak łatwo się domyślić, miejsca w czołówce tego zestawienia nie są powodem do dumy, szczególnie w obliczu raportu opublikowanego przez HEAL (Health and Environment Alliance), według którego zanieczyszczenia emitowane do atmosfery przez elektrownie odpowiedzialne są za około 23 tysiące przedwczesnych zgonów w skali roku. Biorąc pod uwagę ranking Europejskiej Agencji Środowiska, Polska ma w tym spory udział.