Historia i nowoczesność: panele PV na dachu średniowiecznej katedry

W Wielkiej Brytanii tradycja spotyka się z nowoczesnością w wielu punktach. Jednym z nich jest XI wieczna katedra w Gloucester, na której dachu firma Mypower zainstalowała nowoczesny system fotowoltaiczny. Ta propozycja jest niezwykle zaawansowana technologicznie – komentuje system PV architekt opiekujący się katedrą, Antony Feltham.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Projekt tej instalacji jest bardzo nietypowy. Jest to na tą chwilę najstarszy budynek na świecie, na którego dachu zainstalowano system fotowoltaiczny, dlatego też konieczne było zastosowanie specjalnych technologii montażu. Firma Mypower opracowała kompleksowe rozwiązanie solarne dla katedry. Decyzja o umieszczeniu paneli fotowoltaicznych na dachu głównej nawy wyniknęła z faktu, że pozwala to na ukrycie ich za krenelażem – dzięki temu moduły PV są niewidoczne. Dodatkowo, Mypower zdecydował się na zastosowanie systemu montażu firmy Sunfixings z Bourton. Charakteryzuje się on zerową penetracją powierzchni na jakiej montowane są moduły, co oznacza, że nie trzeba było w żaden sposób naruszać konstrukcji dachu katedry.

Aby zmaksymalizować ilość generowanej energii firma Mypower przeprowadziła analizy nasłonecznienia dachu w celu optymalizacji montażu modułów. Na poniższej animacji widać wyniki modelowania:

Moc instalacji wyniesie 38 kW. Zainstalowane moduły dostarczyć mają 25 MWh rocznie. Koszt inwestycji wyniósł około 100 tysięcy funtów, ale pozwoli ona na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej, zużywanej przez katedrę o 25%.

Inwestycja solarna realizowana jest w ramach większego projektu modernizacji i konserwacji katedry w Gloucester wartego 6 milionów funtów. Dodatkowo instalacja modułów fotowoltaicznych na katedrze jest częścią projektu Kościoła Anglikańskiego „Shrinking the Footprint”, który skupia się na zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla – o 80% do roku 2050. W ramach tego projektu przewiduje się instalację systemów OZE w ponad 400 kościołach w Wielkiej Brytanii.

Jako osoby indywidualne i kościoły mamy wybór jak traktować Ziemię, jak wydajemy nasze pieniądze i jak zasilamy w energię nasze domy i budynki. Przez wykorzystanie technologii, która zamienia wiatr i słońce w czystą i odnawialną energię, ludzie mogą nadal korzystać z daru stworzenia komentuje dla agencji Reutersa biskup Manchesteru David Walker.