Hiszpańskie systemy pływowe uruchomione na Orkadach

Firma Magallanes Renovables, hiszpański deweloper instalacji pływowych, zamontowała właśnie w Europejskim Morskim Centrum Energetycznym (EMEC) na Orkadach w Szkocji swój nowy system Atir – instalację zbierającą energię pływów. Jej moc wynosi 2 MW.

System ma czterdzieści pięć metrów długości i posiada dwa rotory o średnicy dziewiętnastu metrów, które dotarły na Orkady już we wrześniu zeszłego roku. Instalacja nadzorowana była przez lokalnego kontraktora Magallanes, firmę Leask Marine.

Obecnie system znajduje się w Fall of Warness, na stanowisku testowym energii pływowej obok wyspy Eday. Instalacja zostanie tutaj przetestowana i uruchomiona przed podłączeniem do sieci.

„Kolejnym etapem projektu jest rozpoczęcie testów” – poinformował Alejandro Marques de Magallanes, szef hiszpańskiej spółki. „Nie możemy doczekać się pierwszych pokazów działania naszego pionierskiego prototypu”.

„Dzięki inwestycjom firm takich jak Magallanes, chcących przedstawiać swoją technologię w Wielkiej Brytanii, udało nam się zebrać tutaj jeden z najbardziej doświadczonych zespołów na świecie” – powiedział Neil Kermode, dyrektor EMEC.

Instalacja jest współfinansowana z europejskiego projektu Ocean_2G.

źródło: renews.biz