Holenderska spółdzielnia mleczarska inwestuje w fotowoltaikę

Holenderska spółdzielnia produkująca przetwory mleczne – FrieslandCampina, ogłosiła, że holenderskie Ministerstw Spraw Gospodarczych przeznaczyło około 200 milionów euro na dotację instalacji fotowoltaicznych w 310 obiektach jej członków. Fundusze będą rozdysponowane w ramach programu SDE+.

Spółdzielnia oszacowała, że do realizacji projektu zostanie wykorzystanych około 416 000 modułów fotowoltaicznych, które zajmą powierzchnię około 100 boisk piłkarskich (670 tys. m2). Pokryją one około 20% zapotrzebowania urządzeń spółdzielni na energię elektryczną. Zainstalowane zostaną przez lokalną firmę – GroenLeven Heerenveen.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inicjatywa jest częścią tzw. programu słonecznego FrieslandCampina zachęcającego członków spółdzielni do wdrażania rozwiązań odnawialnych źródeł energii. Za zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o tonę otrzymają premię wysokości 10 euro.

FrieslandCampina, która jest największą na świecie spółdzielnią mleczarską z biurami w 33 krajach, zatrudnia około 22 000 osób na całym świecie. Program SDE + (Stimulering Duurzame Energieproductie) dla dużych projektów energii słonecznej i energii odnawialnej kompensuje różnicę między ceną kosztu energii odnawialnej, a wartością rynkową dostarczanej energii. Tylko projekty PV o mocy większej niż 15 kW i połączenie energetyczne na dużą skalę kwalifikują się do dopłat SDE +. Oczekuje się, że tzw. “jesienna runda” montaży instalacji z dotacji z 2017 r. rozpocznie się na przełomie września i października tego roku.

Holenderski rząd przeznaczył na program około 12 miliardów euro w 2017 roku. Chociaż pierwsza runda SDE 2017 (tzw. “runda wiosenna”) miała budżet 6 miliardów euro, holenderskie Ministerstwo Gospodarki oszacowało, że budżet motywacyjny wyniósł 7,13 mld euro. Przewiduje się, że druga runda (tzw. “runda jesienna”) na ten rok osiągnie podobną wartość.

źródło: pv-magazine, foto: Siebe Schoostra